سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی حاملگی یکی از ابزار های دقیق و مطمئن در  دوران بارداری است که لازم است تمام بانوان به آن توجه داشته باشند .  بیشتر افراد  از دکتر آزاده مکری در سونوگرافی خوب در تهران در رابطه با مضرات و فواید  سونوگرافی سوال می پرسند ،اگر شما هم  در رابطه با عملکرد سونوگرافی و مزیت آن  اطلاعی ندارید بهتر است مقاله زیر را مطالعه فرمایید .حساسیست سنجش Beta-Hcg امکان تشخیص بارداری را قبل از رویت شدن در سونوگرافی فراهم می سازد . سونوگرافی واژینال در ارزیابی ساختار  های داخل لگنی ،بر سونوگرافی ابدومینال ارجحیت دارد  و با آن می توان بارداری داخل رحمی را یک هفته زودتر  از سونوگرافی ابدومینال تشخیص داد .

سونوگرافی حاملگی

سونوگرافی حاملگی

مزیت انواع سونوگرافی

با کاربرد سونوگرافی واژینال  موارد زیر را به طور  قابل اعتماد تری  می توان تشخیص داد : شواهد یک رحم خالی ،تشخیص توده های  ادنکسی  و مایع آزاد صفاتی  و علائم  مستقیم EP .

با کمک سونوگرافی ابدومینال ،امکان  رویت  حفره لگن  و شکم فراهم می آید  و باید به عنوان بخشی  از ارزیابی کامل EP  و جهت شناسایی توده های آدنکسی  و هموپریتوئن مورد استفاده قرار گیرد . زودرس ترین  یافته بارداری  داخل رحمی  در سونوگرافی ،یک فضای  کوچک حاوی  مایع و ساک حاملگی است که توسط  حلقه ی  اکوژنیک  ضخیمی احاطه شده  و در داخل  حفره آدنکسی  و هموپریتوئن  مورد استفاده قرار گیرد .

شما می توانید برای مراجعه و مشاوره با دکتر آزاده مکری متخصص رادیولوژی و سونوگرافی در سونوگرافی خوب در تهران با شماره زیر تماس حاصل فرمایید . شماره ی تماس :
88566744

گزارش اولیه بارداری در سونوگرافی

زودرس ترین یافته بارداری  داخل رحمی  در سونوگرافی ،یک فضای  کوچک حاوی مایع و ساک  حاملگی است  که توسط  حلقه  اکوژنتیک ضخیمی احاطه شده  و در د اخل  حفره اندومتر  به طور خارج از مرکز (Eccentric)  قرار گرفته است .  زودترین زمانی  که می توان  ساک حاملگی  طبیعی را با سونوگرافی ابدومینال  دید ، هفته 5 بارداری و با سونوگرافی واژینال  در هفته چهارم بارداری  می باشد .

بیش تر بخوانید
ماموگرافی سه بعدی

نمای ساک  حاملگی طبیعی  ممکن است شبیه  تجمع مایع در داخل رحم  باشد  که در 8-29 درصد بیماران  مبتلا به EP دیده می شود . از ظر مورفولوژیک ،شناسایی DDSS  یا همان ساک دسیدوال دوگانه در سونوگرافی ، بهترین روش  جهت افتراق  ساک واقعی  از ساک  کاذب می باشد .

ساک دوگانه  احتمالا  دسیدوای  کپسولی و جداری  است که به شکل دو حلقه  اکوژنیک متحدالمرکز که با یک فضای  هیپواکوژنیک  از هم جدا شده اند ، دیده می شود .

ساک های کاذب گاهی ممکن است به صورت DDSS  مشاهده شوند ، ساک داخل رحمی  در بارداری هایی که از  بین رفته اند ممکن است  به صورت ساک کاذب  ظاهر شود . در تایید  بارداری  داخل رحمی ،ظاهر شدن کیسه  زرده در داخل ساک حاملگی ،ارزش بیشتری نسبت به DDSS  دارد .

کیسه زرده  در سونوگرافی ابدومینال ،به طور ثابت  با یک ساک حاملگی  به اندازه 2CM  و در سونوگرافی واژینال  با یک ساک حاملگی  به اندازه 0.6-0.8   دیده می شود . ساک های داخل رحمی کوچکتر از 1CM  در سونوگرافی ابدومینال و کوچکتر  از 0.6 CM  در سونوگرافی واژینال ،نامشخص  در نظر گرفته می شوند . ساک  های بزرگتر  و فاقد DDSS یا کیسه زرده ،نشان دهنده بارداری داخل رحمی از بین رفته یا EP  می باشد .

وجود فعالیت  قلبی در حفره  رحمی ،شاهدی قطعی از بارداری داخل رحمی است که اساسا تشخیص EP را رد می کند . زیرا انسیدانس بارداری توام داخل رحمی و خارج رحمی 1 در 30000 است .

برخی از مطالب مفید

سونوگرافی سه بعدی

سن حاملگی در سونوگرافی

سونوگرافی چند قلویی

سونوگرافی آنومالی

بیش تر بخوانید
هر آنچه که باید درباره هیستروسونوگرافی بدانید!

با تشکر مدیریت سایت دکتر آزاده مکری متخصص سونوگرافی و رادیولوژی سونوگرافی خوب در تهران

دکتر آزاده مکری

  • با بیش از ده سال فعالیت تخصصی و انجام بیشمار سونوگرافی و ارائه خدمات تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی
  • تمرکز بر ارائه خدمات فوق تخصصی سونوگرافی های زنان، جنین، پستان و اطفال بوده ولی کلیه سونوگرافی های بانوان و رادیوگرافی های ساده و رنگی

پاسخ

هفده + 16 =

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه