آیا از مزایا و معایب سونوگرافی سه بعدی باخبرید؟

همه ما می دانیم سونوگرافی، تصاویری از اندام های داخلی بدن و بافت های مختلف که به وسیله امواج صوتی به دست می آید، می دهد. عکس هایی که توسط دستگاه سونوگرافی به دست می آید، از شکل گیری جنین گرفته تا تکامل او ، به دستگاه ارسال می شود و دستگاه با پردازش آن ها، تصاویر را نشان می دهد. یکی از انواع رایج سونوگرافی که به صورت سیاه و سفید است، سونوگرافی دو بعدی است که برای خانم های باردار بی خطر است. این نوع سونوگرافی باید توسط پزشک متخصص انجام شود. انواع دیگری از سونوگرافی ها وجود دارد که جدیدتر و به روزتر از سونوگرافی دو بعدی است و تصاویر واضح تر و شفاف تری می دهند. این نوع سونوگرافی ها عبارتند از : سونوگرافی سه بعدی، چهاربعدی، واژینال و … . ما در این مقاله می خواهیم راجع به مزایا و معایب سونوگرافی سه بعدی صحبت کنیم.

مزایا و معایب سونوگرافی سه بعدی - دکتر آزاده مکری

سونوگرافی سه بعدی – دکتر آزاده مکری

سونوگرافی سه بعدی و چگونگی انجام آن

یکی از سونوگرافی های مهم دوران بارداری، سونوگرافی سه بعدی است. در سونوگرافی سه بعدی، امواج صوتی از زوایای مختلف به بدن جنین تابیده می شود که انعکاس امواج، با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری تغییر داده می‌شود. دستگاه های سونوگرافی جدیدتری وجود دارد که با استفاده از پروب آن، می توان به صورت دستی و توسط کسی که سونوگرافی می کند، اسکن اندام صورت گرفته و تصاویر سه بعدی دهد.

سونوگرافی سه بعدی، هیچ تفاوتی با سونوگرافی معمولی یا دو بعدی ندارد. در سونوگرافی دو بعدی که قبل از انجام آن مثانه باید پر باشد، در سونوگرافی سه بعدی دیگر اینطور نیست و نیازی به پربودن مثانه قبل از سونوگرافی وجود ندارد و مدت زمان این سونوگرافی، باید تا حد امکان کوتاه باشد.

سونوگرافی سه بعدی یک سری مزایا و معایب دارد که در اینجا می خواهیم به بررسی آن ها بپردازیم.

مزایای سونوگرافی سه بعدی

 • در گذشته، برای تشخیص ناهنجاری هایی که ممکن بود برای کودک پیش آید، از روش های مختلفی از جمله آمینوسنتز استفاده میشد. اما امروزه، سونوگرافی سه بعدی در بررسی و تشخیص بسیاری از ناهنجاری هایی که ممکن است برای کودک پیش آید، نقش بسزایی دارد.
 • این نوع سونوگرافی می تواند بدون خطر به تشخیص درست تر و صحیح تری نسبت به ناهنجاری هایی که ممکن است جنین به آن دچار شود، دست یابد.
 • درست است که سونوگرافی تمام ناهنجاری هایی که ممکن است برای جنین پیش آید را تشخیص نمی دهد، اما سونوگرافی سه بعدی می تواند اختلالات ژنتیکی که ناهنجاری های آناتومیکی را سبب می شود، تشخیص دهد. بدین معنی که پزشک ها با سونوگرافی سه بعدی، می توانند تصمیم درست تری برای فرد مراجعه کننده به اینکه ادامه بارداری برای آن ها بهتر است یا پایان دادن آن، کمک کنند.
 • این نوع سونوگرافی، می تواند نقایض ستون فقرات و نخاع جنین که اسپینا بیفیدا نامیده می شود را، تشخیص دهد.
 • سونوگرافی سه بعدی می تواند اختلالات آناتومیک جنین که شامل تغییر در اندام های بیرونی و درونی جنین است را تشخیص دهد.
 • برای تشخیص هرگونه اختلالات عصبی جنین و هر نوع احتمال مبتنی بر فلج مغزی ، می توان از سونوگرافی سه بعدی استفاده کرد.
 • سونوگرافی سه بعدی به خاطر تشخیص شکاف لب و کام، می تواند مفید واقع شود.

معایب سونوگرافی سه بعدی

مثل دیگر انواع سونوگرافی ها، سونوگرافی سه بعدی نیز می تواند معایبی داشته باشد که به شرح زیر است :

 • برای مشاهده تصویر جنین قبل از هفته 17 ام، شکل عجیب و حس غیرواقعی بودن جنین در شکم مادر، باعث ایجاد اضطراب و احساس کاذب مادر برای بسیاری از مراقبت هاست که این بزرگ ترین خطر در سونوگرافی سه بعدی محسوب می شود.
 • در این نوع سونوگرافی، برای گرفتن بهترین تصویر، حداکثر انرژی را به داخل بدن می فرستد و چنانچه پروب بیش از حد، بر روی شکم مادر نگه داشته شود، می تواند کیسه آب اطراف جنین را بسیار گرم کند.
 • امواج صوتی توسط دستگاه در سونوگرافی سه بعدی تولید شده و سپس از انعکاس سطح بدن جنین، این امواج توسط دستگاه بازتاب شده و آن را به تصویر تبدیل می‌کند. خطر این امواج به بسامد و شدت امواج و همچنین مدت زمان تابش، بستگی دارد.
 • سونوگرافیست باید مهارت بالا و کافی داشته باشد، چرا که در صورت نداشتن مهارت کافی، با تمرکز بیش تر امواج بر روی یک نقطه می توان سبب جمع شدن امواج صوتی در یک نقطه و در نتیجه گرم شدن زیاد بافت بدن جنین و در نتیجه آسیب به او شود. بنابراین با مراجعه به پیشرفته ترین مرکز سونوگرافی، از احتمال هرگونه خطر جلوگیری نمایید.
 • می توان گفت برای بسیاری از افرادی که سونوگرافی سه بعدی انجام می دهند، این امر غیر ضروری بوده و سبب اتلاف وقت و هزینه های غیر ضروری بیماران می شوند.

کلام آخر

بهترین زمان برای سونوگرافی سه بعدی، سه ماهه دوم بارداری است. این سونوگرافی به دلیل کمبود مایع، نباید در سه ماهه اول بارداری انجام شود.

در برخی مراکز تصاویربرداری برای تصویر بهتر و مناسب تر، سونوگرافی سه بعدی را بین هفته 26 و 28 بارداری انجام می دهند. برای تشخیص ناهنجاری های مادرزادی از قبیل کام شکری و لب شکری، این سونوگرافی را بین 24 ام تا 32 ام بارداری انجام می دهند. می توان گفت، بهترین زمان برای سونوگرافی سه بعدی، بستگی به علت انجام آن دارد.

پاسخ

12 + 1 =

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه