سونوگرافی فولیکول

سونوگرافی فولیکول جزء حیاتی در ارزیابی و زمان بندی لقاح آزمایشگاهی (IVF) است. سونوگرافی فولیکول اساسا تکنیک ساده ای برای ارزیابی فولیکول های تخمدان در فواصل منظم و ثبت مسیر راه تخمک گذاری است.

در یک سیکل قاعدگی تقریبا 15 تا 20 فولیکول در تخمدان ها در حال رشد هستند ،هر دو تخمدان به رشد فولیکول ها کمک می کند اما در نهایت فقط،در یک تخمدان تخمک گذاری رخ می دهد و اینکه در کدام یک از تخمدان ها صورت گیرد یک انتخاب کاملا اتفاقی است . همچنان که فولیکول ها رشد می کنند به شدت بزرگ شده و درونشان از مایع ترشحی پر می شود . برخی از بانوان در برخی از ماه ها بیش از یک تخمک آزاد می کنند و اگر هر دو تخمک بارور شوند ،منجر به دو قلو های غیر همسان خواهند شد .

سونوگرافی-فولیکول

سونوگرافی فولیکول چیست؟

سونوگرافی واژینال برای اولتراسوند فولیکول استفاده می شود، زیرا این امر به دید بهتر، نسبت به  سونوگرافی شکمی کمک می کند. این سونوگرافی  بیشتر از چند دقیقه طول نمی کشد و در طی آن  یک پروب باریک در واژن قرار داده می شود تا یک تصویر از ناحیه لگن دریافت شود. این تصویر بر روی صفحه مانیتور قابل مشاهده است  .

سونوگرافی فولیکول به سونوگرافیست این اجازه را می دهد که همه ساختارهای داخل لگن را مشاهده کند، از جمله تخمدان ها، لوله های رحمی و رحم. این روش  به پزشک این اجازه را می دهد که رشد فولیکول ها مورد بررسی قراربگیرد ،همچنین  با کمک  سونوگرافی فولیکول  می توان ضخامت پوشش رحم ،به نام آندومتر بررسی  شود .

اولین چیزی که در طی این سونوگرافی بررسی می شود ،تعداد فولیکول هایی است که در حال توسعه هستند. در یک چرخه معمول، بدون کمک داروهای نازایی، یک غده فولیکول و یک تخمک آزاد می شود. با داروهای ناباروری، به ویژه تزریق، فولیکول های بیشتری رشد می کنند.

در صورتی که فولیکول ها به اندازه کافی رشد نکنند، ممکن است دوز افزایش یابد .در برخی موارد، به ویژه با IUI، پزشک با توجه به افزایش خطر ابتلا به حاملگی چندگانه، ممکن است یک چرخه با فولیکول های زیاد را لغو کند.بررسی اندازه فولیکول ها به این امر کمک می کند که چگونه بسیاری از فولیکول ها به تخمک های  بالغ تبدیل می شوند

مشاهده یک یا چند کیست تخمدان در طول اولتراسوند، غیر معمول نیست. اینها معمولا کیستهای فولیکولی یا کیستهای کبد لوتئوم هستند. این نوع از کیست ها به طور طبیعی بعد از گذشت یک یا ماه با شروع چرخه قاعدگی از بین می روند.

مزایای سونوگرافی فولیکول

این نوع از سونوگرافی به دلیل نداشتن هیچگونه عوارض و خطر جزء شایع ترین روش های سونوگرافی می باشد که این روزها مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، مناسب ترین روش برای حل مشکل ناباروری و تخمک سازی استفاده از سونوگرافی فولیکول می باشد.

سونوگرافی فولیکول در چه مواردی کاربرد دارد ؟

سونوگرافی فولیکول کاربرد های فراوانی دارد از جمله :

 • به منظور تعیین زمان تخمک گذاری در زنان
 • می توان با کمک سونوگرافی فولیکول روند رشد فولیکول ها را مورد بررسی قرار داد
 • سونوگرافی فولیکول به منظور خارج کردن فولیکول از تخمدان کاربرد دارد
 • بررسی سلامت فولیکول ها با کمک سونوگرافی فولیکول انجام می شود

در نتیجه با کمک این سونوگرافی می توان از روند تخمک گذاری زن اطلاعات دقیق به دست آورد. زوجی که دچار ناباروری هستند می توانند با کمک سونوگرافی فولیکول ضخامت و قطر آندومتر را بررسی کنند تا  متوجه شوند که فرد قدرت باروری دارد یا خیر .

استفاده از سونوگرافی فولیکول برای درمان ناباروری

همانطور که گفته شده سونوگرافی فولیکول به منظور بررسی اختلالات تخمک گذاری انجام می شود . با بررسی اختلالات مربوط به روند تخمک گذاری و رحم می توان تمام اقدامات درمانی را آغاز کرد . اندازه گیری رشد فولیکول ها را می توان با کمک پارامتر های زیر بررسی کرد  از جمله این موارد شامل :

اندازه گیری میزان تغییرات هورمونی

بررسی میزان دمای بدن

واندازه گیری ضخامت رحم که  بررسی این مورد به راحتی توسط سونوگرافی قابل بررسی است . از موارد ذکر شده ،اندازه گیری ضخامت رحم با کمک سونوگرافی از اطمینان بالایی برخورد است و درصد خطا در آن بسیار پایین است  این روش تشخیص بدون ایجاد هیچ گونه عوارض و خطری برای بیمار انجام می شود .

بهترین زمان برای سونوگرافی فیولیکول چه موقع است؟

زمان انجام سونوگرافی فولیکول باید با زمان قاعدگی شما و همینطور مشورت پزشک تعیین می شود. عموما زمان تخمک گذاری 14 روز پس از شروع قاعدگی می باشد که نشانه های آن ترشحات شفاف رنگ، سفت شدن سینه ها و همچنین افزایش دمای بدن می باشد.

2 thoughts on “سونوگرافی فولیکول

 1. نصیری - آگوست 28, 2021 در 10:01 ق.ظ

  سلام وقت بخیر، ببخشید واکسن کرونا میخوام بزنم ،منتها چند روز قبل،یعنی در یازدهمین روز قاعدگی اقدام برای بارداری داشتم ،نمیدونم لقاح انجام شده یا نه ؟!
  عادتم تقریبا مرتب هست هرماه سه روز جلوتر میشم!
  حالا واکسن بزنم یا نه؟

  پاسخ
  • دکتر آزاده مکری - اکتبر 3, 2021 در 9:46 ق.ظ

   سلام. نه فعلا واکسن نزنید

   پاسخ

پاسخ

4 × 1 =

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه