سونوگرافی

سونوگرافی

سونوگرافی یا اولتراسونوگرافی استفاده از امواج صوتی برای تولید تصویر برای ارزیابی و تشخیص بیماری های مختلف پزشکی است. سونوگرافی معمولا با استفاده از تصویربرداری در دوران بارداری همراه است و این تکنولوژی در زمینه تشخیص و درمان بیماری های مختلف در سراسر بدن کاربرد فراوانی دارد.

سونوگرافی های پزشکی تشخیصی ممکن است در سونوگرافی زنان و مامایی (تصاویر سیستم تولید مثل زنان)، سونوگرافی شکم (تصاویر کبد، کلیه ها، کیسه صفرا، طحال و پانکراس)، نورونوگرافی (تصاویر مغز و سایر قسمت های سیستم عصبی )، سونوگرافی سینه یا مناطق دیگری انجام شود . یکی از کاربردهای شناخته شده درسونوگرافی در زنان شامل موارد زیر است: بررسی جنین یک زن باردار برای ردیابی رشد و سلامت نوزاد.

سونوگرافی

سونوگرافی

سونوگرافی شکم

در طی این سونوگرافی ،حفره شکم بیمار را بررسی می کنند تا به تشخیص و درمان شرایط اولیه شامل کیسه صفرا، مجاری صفراوی، کلیه ها، کبد، پانکراس، طحال و سیستم تولید مثل مردان کمک کند . سونوگرافی شکم همچنین می تواند قسمت هایی از قفسه سینه را اسکن کند.

سونوگرافی پستان

ازاین سونوگرافی برای مطالعه بیماری های سینه استفاده می کنند. سونوگرافی برای تشخیص سرطان پستان  در کنارماموگرافی کمک می کند. سونوگرافی پستان نیز برای ردیابی تومورها، نظارت بر شرایط تهیه خون و کمک به بیوپسی دقیق بافت سینه استفاده می شود. سونوگرافی های پستان از مبدلهای فرکانس ساخته شده به طور انحصاری برای بررسی بافت سینه استفاده می کنند

سونوگرافی های پزشکی تشخیصی از تجهیزات ویژه برای هدایت امواج صوتی با فرکانس بالا به مناطق بدن بیمار استفاده می کنند. در طی این روند تجهیزاتی را می سازند که اکو بازتابی را جمع آوری می کند و تصویری ایجاد می شود که ممکن است برای یک تفسیر و تشخیص توسط یک پزشک تصویر برداری شود.

سونوگرافی برای مشاهده تصاویر روی صفحه نمایش در حین اسکن، نکات بصری ظریف را در نظر می گیرند که محیط های سالم را با ناسالم مقایسه کند. اندازه گیری، محاسبه ارزش ها، و تجزیه و تحلیل نتایج در یافته های اولیه برای پزشکان با کمک سونوگرافی انجام می شود.

علاوه بر کار مستقیم با بیماران، سونوگرافی های پزشکی تشخیصی سوابق بیمار را حفظ می کنند و تجهیزات را تنظیم و نگهداری می کنند. آنها همچنین می توانند برنامه های کاری، خرید تجهیزات و یا مدیریت سونوگرافی یا بخش تشخیص تصویربرداری را تهیه کنند.

برخی از مطالب مفید

سونوگرافی NT

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی کالر داپلر

با تشکر مدیریت سایت دکتر آزاده مکری

پاسخ

پانزده + یک =

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه