غربالگری دوران بارداری

غربالگری دوران بارداری

برای داشتن یک فرزند سالم باید برنامه ریزی داشت ، به این معنی که قبل از بارداری باید  به اطراف توجه کرد که آیا بیماری  خاصی در اقوام وجود دارد یا خیر . همچنین  در زمان بارداری  هم  به پزشک متخصص زنان اطلاعات کامل را باید بدهیم . خوشبختانه  در اوایل سه ماه  اول و دوم بارداری ، لازم است تا مادر تست های غربالگری  انجام دهد  و این امر سبب می شود که برخی از بیماری ها  همچون اختلالات کروموزومی  به نام سندرم داون  که از همه شایع تر است، با کمک این غربالگری به راحتی این بیماری را تشخیص داد .

غربالگری دوران بارداری

غربالگری دوران بارداری

تشخیص بیماری ها در غربالگری دوران بارداری

همچنین بیماری هایی همچون نقایص لوله های عصبی را نیز، با این روش می توان تشخیص داد و برخی ناهنجاری های دیگر . اما تعداد  این بیماری ها که با این روش  تشخیص داده می شوند بسیار محدود است . متاسفانه  برخی از والدین اصلا اطلاعی ندارند که این روش تشخیصی وجود دارد و  حتی آن را انجام نمی دهند . در صورتی که  در دوران بارداری  مراجعه به پزشک داشته باشید،  زمان انجام این آزمایشات و سونوگرافی ها  توسط  پزشک گوشزد می شود و  والدین مجبور به انجام آن  در دوران مشخصی هستند .  در طی غربالگری دوران بارداری با کمک یک ازمایش خون و سونوگرافیNT می توان اختلالات را تشخیص داد.

آیا تمام بیماری ها با غربالگری دوران بارداری قابل تشخیص است ؟

در غربالگری دوران بارداری  تنها تعداد محدودی از بیماری ها شناخته می شود ، در نتیجه توصیه می کنیم اگر در بستگان نزدیک خودتان  بیماری هایی وجود دارد (غیر از این چند نوع بیماری که با غربالگری مشخص می شود)، حتما به پزشک خود اطلاع دهید .  در این صورت  انجام آمنیوسنتزو نمونه گیری از بند ناف  می توان در بررسی های بیشتر کمک کننده باشد .

 بیماری های سه گانه مورد بررسی

سندرم داون

در این بیماری به دلیل اختلالات تقسیم  سلولی ، ترتیب طبیعی کروموزوم  ها بر هم میریزد  و در نتیجه سلول ها به جای  شش کروموزوم، 47 کروموزوم دارند . نوزادی که  با اختلالات کروموزومی  به دنیا آید دچار  ویژگی های غیر عادی روحی و جسمی می شود.

سندرم تریزومی 18

این بیماری هم که به دلیل افزایش غیر طبیعی کروموزومی هنگام تقسیم سلولی  بروز می کند، سبب معلولیت های  ذهنی و جسمی زیادی می شود ، که ادامه حیات در متولدین  با این بیماری  بسیار دشوار و طاقت فرسا می باشد .

شما می توانید برای مراجعه و مشاوره با دکتر آزاده مکری، متخصص رادیولوژی و سونوگرافی با شماره زیر تماس حاصل فرمایید . شماره ی تماس :
88566744

نقایص لوله عصبی

این نوع نقص یکی از جدی  ترین نقایص  جنینی  است که در هنگام تولد بروز می کند ، در این حالت ستون فقرات ، نخاع و مغز دچار اختلالاتی هستند  و به طور متناسب  تکامل نیافته اند و از آنجا که نخاع پل ارتباطی  بین مغز با تمام  اعضای بدن است، احتمال  زنده ماندن  چنین نوزادی  بعد از تولد ، تقریبا صفر است .

توجه به آزمایشات و سونوگرافی بارداری می تواند شما را از بروز این بیماری ها آگاه سازد .

خلاطه مطلب

با وجود اینکه اکثر نوزادان سالم به دنیا می ایند، اما  حدود 2 الی 3 درصد نوزادان در هنگام تولد  دچار نقایص مادرزادی  هستند از شایع ترین این بیماری ها می توان به سندرم داون ، نقایص لوله عصبی و  سندرم تریزومی 18  اشاره  کرد . آزمایشات غربالگری دوران بارداری  و همچنین سونوگرافی هایی که در این دوران تجویز می گردد برای بررسی و تشخیص به موقع  این بیماری ها انجام می شود .  توصیه می شود   به انجام غربالگری در دوران بارداری توجه کنید و انجام آن را به تعویق نیندازید .

با تشکر مدیریت سایت دکتر آزاده مکری بهترین مرکز سونوگرافی در شهرک غرب

پاسخ

چهار + هجده =