همه چیز درباره حالت بریچ جنین

ظاهر بریچ در معاینه ماه هشتم با لمس رحم تشخیص داده می شود و با سونوگرافی تایید می شود. ظاهر بریچ را می توان با ناهنجاری رحم، موقعیت بد جفت توضیح داد، اما اغلب علت خاصی پیدا نمی شود. چندین راه حل می تواند به شما ارائه شود تا بتوانید نوزاد را بچرخانید: روش های جایگزین، مانند طب سوزنی یا استئوپاتی، یا تلاش برای چرخاندن نوزاد در یک محیط بیمارستان.

تلاش برای چرخاندن نوزاد (نسخه با مانورهای خارجی) می تواند در ماه هشتم انجام شود. این شامل تلاش برای وارونه کردن نوزاد با فشار ملایم بر روی شکم تحت کنترل اولتراسوند است. برای مادر زیاد خوشایند نیست! این مانور در موارد بدشکلی رحم، جفت سرراهی (قرار دادن جفت در دهانه رحم) یا تاخیر رشد داخل رحمی (IUGR) ممنوع است. میزان موفقیت این تکنیک تنها 50-60 درصد است. تلاش نسخه دوم توسط مانورهای خارجی می تواند پیشنهاد شود. در صورت خرابی، سوال نحوه تحویل مطرح می شود.

عوامل تاثیر گذار در بروز بریچ

دلایل بروز بریچ کاملاً مشخص نیست. اگرچه شناخته شده است که ارائه بریچ در موارد دیگری وجود دارد:

 • مادر بیش از یک بارداری داشته است
 • بیش از یک جنین (دوقلو یا بیشتر) در رحم وجود دارد
 • رحم مایع آمنیوتیک را زیاد یا خیلی کم نگه می دارد (مایعی که کودک را درون رحم احاطه کرده است)
 • شکل رحم طبیعی نیست یا دارای رشد غیرطبیعی مانند فیبروم است
 • جفت (بافت داخل رحم که به نوزاد متصل است) به طور جزئی یا کامل دهانه رحم را می پوشاند
 • کودک به دلایلی قادر به چرخاندن خودش نیست
عوامل تاثیر گذار در بروز بریچ

نوزادان نارس (کسانی که 3 هفته یا بیشتر، زودتر متولد می شوند و وزن آنها کمتر از 2/5 کیلوگرم است) نیز احتمال دارد دچار مشکل شوند. در اوایل بارداری، شکل رحم و شکل سر و بدن کودک به گونه ای است که ارائه بریچ بیشتر دیده می شود. نقایص مادرزادی نیز در نوزادان بریچ شایع است و ممکن است دلیل این امر باشد که این نوزادان قبل از زایمان به موقعیت مناسب نرسیده اند. احتمال آن بسیار ناچیز است زیرا بیشتر این نقص ها در سونوگرافی قبلی دیده شده است.

انواع بریچ

موقعیت و وضعیت بریچ جنین داخل رحم می تواند متفاوت باشد و انواع مختلفی داشته باشد. در ادامه آنها را معرفی می کنیم.

 • بریچ کامل

این بریچ زمانی رخ می دهد که پاهای جنین رو به دهانه رحم مادر باشد و پاها و زانوهای جنین در شکم جمع شده باشد.

 • بریچ فرانک

در این حالت باسن جنین مقابل دهانه رحم قرار گرفته و ران و زانوی وی در مقابل قفسه سینه می باشد.

 • بریچ نا کامل یا فوتلینگ

در شرایطی که جفت کف پاهای جنین در مجاورت دهانه رحم قرار گرفته باشد، جنین هنگام تولد ابتدا از پاها شروع به خروج از رحم مادر می کند که به آن فوتلینگ نیز گفته می شود.

در صورت بروز بریچ چه اتفاقی ممکن است بیفتد؟

در حالی که نوزاد شما هنوز در رحم است، قرار گرفتن در حالت بریچ برای آنها به همان اندازه که سر به پایین است نیز ایمن است. در جنین بریچ ممکن است زایمان پر ریسک تر و دشوارتر از حالت عادی باشد و سلامت جنین را تهدید کند.

تشخیص بریچ  به کمک معاینه شکمی

نمای بریچ را اغلب می توان از طریق  معاینه شکمی  به همراه معاینه واژینال تشخیص داد. در صورت دیلاتاسیون سرویکس، معاینه واژینال قدرت تشخیص را افزایش خواهد داد. در بیشتر موارد پیش از شروع زایمان ،جنین  خود به خود چرخیده  و به نمایش سفالیک  تبدیل می شود، به طوری که نمایش بریچ  فقط در 3 تا 4 درصد  زایمان های تک قلو دیده می شود. دقت لمس  جنین به کمک مانور های لئوپولد  متغیر است، لذا هر گاه ظن  به نمایش بریچ  یا هر نمایشی  بجز سفالیک  وجود داشته باشد، ارزیابی سونوگرافی لازم می شود.

معمولا  در مانور اول لئوپولد، سر سخت و گرد جنین  که  به اسانی  قابل بالوتمان است، در فوندوس لمس می شود. درمانور دوم مشخص می شود که  پشت جنین دریک  سمت شکم  مادر و قسمت های کوچک جنین در سمت  دیگر آن قرار گرفته اند. در مانور سوم، اگر آنگاژمان رخ نداده باشد (یعنی قطر اینتر تروکانتریک لگن  جنین از ورودی  لگن عبور نکرده باشد) کفل (بریچ) جنین در بالای ورودی لگن حالت متحرک خواهد داشت.

تشخیص زایمان بریچ به کمک  تکنیک های تصویر برداری

از آنجا  که اکثر  جنین های بریچ ،نارس  هستند ،بریچ  از سر کوچکتر است. به علاوه ،برخلاف نمایش های سفالیک، سر یک  جنین  بریچ در جریان زایمان ،دستخوش  مولدینگ نمی شود  و لذا برای  پرهیز از گیر  کردن  سر در زایمان بریچ، ابعاد لگن را باید  قبل از زایمان  واژینال ارزیابی کرد.  به علاوه  نوع بریچ  و میزان  فلکسیون یا اکستانسیون  گردن را باید  مشخص کرد.  برای ارزیابی  این موارد  چندین روش  تصویر برداری از جمله سونوگرافی حاملگی در دسترس هستند.

تشخیص زایمان بریچ به کمک  تکنیک های تصویر برداری

در حالت ایده آل، در صورت  شک بالینی  به نمایش بریچ  می توان  از سونوگرافی برای تایید نمایش بریچ  و همچنین  در صورت امکان  برای تشخیص هر گونه ناهنجاری  جنینی استفاده کرد. در صورتی که زایمان سزارین مدنظر باشد، انجام  تصویر برداری اضافای اندیکاسیون  ندارد.  در صورتی که قرار باشد  زایمان واژینال  انجام شود، تعیین نوع نمایش  بریچ و میزان  فلکسیون  یا دفلکسیون  سر جنین  حائز اهمیت است. سونوگرافی ممکن است  این اطلاعات  اضافی را نیز فراهم  کند.

زایمان بریچ و مراحل آن

اپیدورال برای زایمان بریچ بسیار توصیه می شود: ممکن است مانورهای مامایی برای تسهیل زایمان ضروری باشد و ممکن است در هر زمانی تصمیم به سزارین گرفته شود. همچنین باعث آرامش بهتر پرینه می شود. زایمان بریچ سخت‌تر است زیرا وارونه انجام می‌شود. بزرگترین قطر (سر) در واقع آخرین است!

مراحل زایمان بریچ:


 • ابتدا پای کودک بیرون می آید. سر و بازوها باید صاف باشند
 • سپس یک بازو ظاهر می شود
 • اندام تحتانی، قفسه سینه و دو بازو بیرون می آیند
 • سر آخر بیرون می آید.

تلاش های اخراج مادر باید مؤثر باشد تا نوزاد به تدریج و بدون کمک ظاهر شود. مانورهای مامایی ممکن است در صورتی که اینطور نباشد، فقط زمانی که ناف نوزاد در سطح فرج باشد، ضروری باشد. اگر سر نوزاد گیر کرده باشد از فورسپس استفاده می شود.

روش های چرخاندن جنین بریچ داخل رحم

روش ECV: این روش یکی از روش های چرخاندن جنین بدون ریسک است اما یک درصد احتمال کاهش ضربان قلب جنین می باشد. البته این ممکن است تنها روی تعداد کمی از افراد نیز تاثیر بگذارد و حتی منجر به خونریزی واژینال در هفته های اول شود.

حرارت درمان: یکی از تینیک های چینی که جنین را تشویق به چرخش در داخل رحم می کند. البته این یکی از روش های طب سوزنی و سنتی است که هر پزشکی انجام نمی دهد.

چهار دست و پا راه رفتن: برخی از افراد بر این عقیده اند که چمباتمه زدن و یا چهار دست و پا راه رفتن می توند کمک کند تا جنین اقدام به تغییر موقعیت خود دهد.

خطرات بریچ 

زایمان واژینال نوزاد بریچ هم دشوار است و هم خطرناک. این به این دلیل است که پاها و بند ناف نوزاد می تواند پیچیده شود. همچنین، در موارد نادر، ممکن است قسمت های کوچکتر (پاها، بدن، بازوها) قبل از گشاد شدن کامل دهانه رحم به بیرون بلغزانند، اما سر بزرگتر ممکن است گیر کند. در طی زایمان دشوار و پر استر، نوزاد شما ممکن است آسیب ببیند یا حتی بمیرد. 

دکتر آزاده مکری

با بیش از ده سال فعالیت تخصصی و انجام بیشمار سونوگرافی و ارائه خدمات تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی

تمرکز بر ارائه خدمات فوق تخصصی سونوگرافی های زنان، جنین، پستان و اطفال بوده ولی کلیه سونوگرافی های بانوان و رادیوگرافی های ساده و رنگی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع