تشخیص تاخیر رشد جنین

تشخیص تاخیر رشد جنین

سونوگرافی در دوران بارداری نقش بسیار پررنگی دارد . روند طبیعی رشد جنین   یکی از مواردی است  که  لازم است تا  به آن توجه شود .  سونوگرافی یکی از بهترین و دقیق ترین  روش های تشخیصی خصوصا در بارداری است  . دکتر آزاده مکری در مرکز سونوگرافی خوب در تهران در رابطه با نقش سونوگرافی در تشخیص  تاخیر رشد جنین   صحبت می کنند .

اولین  شرط لازم  برای تشخیص  محدودیت رشد جنین ، اطلاع از سن واقعی  حاملگی است  که بر حسب  مورد از طریق  اولین روز آخرین قاعدگی (LMP) معاینه شکم  و در صورت  لزوم سونوگرافی  قابل محاسبه است . اگر چه دفعات  انجام  سونوگرافی بر اساس  شرایط بالینی  مادر و جنین ،متغیر است ،بررسی  اولیه برای تعیین  سن حاملگی (dating)  بین 16-20  هفته  و بررسی  دوم بین 32-34 هفته ( یا بر اساس  اندیکاسیون  بالینی ) انجام می شود .

تشخیص تاخیر رشد جنین
تشخیص تاخیر رشد جنین

دومین شرط ،شناسایی  افراد پر خطر  از طریق راهکار های ذیل است :

  • توجه به افزایش وزن  مادر
  • اندازه گیری  ارتفاع  فوندوس رحم  در طول بارداری

سنجش  دقیق و سریال  ارتفاع فوندوس ، روشی ساده ،برای تشخیص زودرس (غربالگری )جنین های پر خطر  است . عیب این روش  عدم دقت آن است . بین هفته های  18-30  بارداری  ارتفاع فوندوس  رحم بر حسب  سانتی متر  متناسب  با سن حاملگی (G.A)  بر حسب  هفته است . اگر ارتفاع  سنجش شده 2-3 CM   کمتر از ارتفاع  واقعی رحم  باشد  احتمال محدودیت  رشد جنین  وجود دارد . قبل از اندازه گیری  ارتفاع فوندوس  رحم ، مثانه  باید خالی باشد .

  • سابقه ابتلا جنین های  قبلی  به محدودیت رشد

سابقه ابتلا  جنین های قبلی ،احتمال عود را افزایش می دهد ، لذا در این زنان باید از سونوگرافی سریال استفاده کرد .

شما می توانید برای مراجعه و مشاوره با دکتر آزاده مکری متخصص رادیولوژی و سونوگرافی در سونوگرافی خوب در تهران با شماره زیر تماس حاصل فرمایید . شماره ی تماس :
88566744
  • سونوگرافی (بهترین روش تشخیصی )

بهترین روش  برای تشخیص محدودیت  رشد جنین ،مطالعات  سونوگرافیک است . برای اینکه  تشخیص محدودیت  رشد جنین  فراموش نشود  همه زنان  حامله  به طور روتین  در 16-20  هفتگی سونوگرافی می شوند . سپس مجددا در هفته 32 حاملگی  سونوگرافی تکرار  می شود  تا سرعت رشد جنین  مشخص شود .  سونوگرافی می تواند  با تخمین سه مولفه  حجم مایع امنیون ، وزن جنین و نسبت  دور سر  به دور شکم  ،محدودیت  رشد جنین را تشخیص دهد . علاوه بر این ،س  حاملگی و نوع محدودیت رشد را نیز می تواند مشخص کند  که از نظر اتیولوژی مهم است .

برخی از مطالب مفید

سونوگرافی NT

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی کالر داپلر

با تشکر مدیریت سایت دکتر آزاده مکری

دکتر آزاده مکری

با بیش از ده سال فعالیت تخصصی و انجام بیشمار سونوگرافی و ارائه خدمات تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی

تمرکز بر ارائه خدمات فوق تخصصی سونوگرافی های زنان، جنین، پستان و اطفال بوده ولی کلیه سونوگرافی های بانوان و رادیوگرافی های ساده و رنگی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع