تشخیص سندروم داون در بارداری با سونوگرافی

غربالگری تریزومی 21 بر اساس یک استراتژی ترکیبی از سه ماهه اول بارداری است که ترکیبی از اندازه گیری های اولتراسوند و آزمایش خون است. علاوه بر این، اطلاع رسانی به بیمار در مورد این غربالگری باید قبل از اولین مشاوره و به محض تشخیص بارداری انجام شود.

تشخیص سندروم داون در بارداری با سونوگرافی

تریزومی 21 و روش های غربالگری

اگر این غربالگری ترکیبی را نتوان در سه ماهه اول بارداری انجام داد، زن باردار ممکن است به یک غربالگری متوالی یکپارچه در سه ماهه دوم مراجعه کند. بنابراین غربالگری آزمایش خون نشانگرهای سه ماهه دوم مرتبط با اندازه گیری سونوگرافی سه ماهه اول را ترکیب می کند.

این غربالگری ترکیبی سه ماهه اول شامل موارد زیر است:

  • سنجش نشانگرهای سرمی (با آزمایش خون)
  • اندازه گیری شفافیت نوکال (در اولین سونوگرافی بارداری)

نشانگرهای سرمی

این یک آزمایش خون در زنان باردار از 3 هورمون منشا جفتی است. نتیجه نهایی تخمین خطر حاملگی کودک مبتلا به تریزومی 21 را ممکن می سازد.

اگر غربالگری در شرایط خوبی انجام شود، غربالگری 70 درصد از کودکان مبتلا به سندرم داون را ممکن می‌سازد.

شفافیت نوکال

اندازه گیری شفافیت نوکال یک تکنیک اولتراسوند برای تخمین خطر تریزومی 21 است. این روش باید بین 11 تا 14 SA توسط پزشک انجام شود و دارای نرم افزاری است که می تواند خطر تریزومی 21 را محاسبه کند.

سونوگرافی نیمه شفاف به تنهایی می تواند حدود 75 درصد از نوزادان مبتلا به سندرم داون را شناسایی کند.وقتی این سونوگرافی با آزمایش خون ترکیب شود، میزان تشخیص 90 درصد است.

کلیک کنید: سونوگرافی سه ماه اول بارداری

تریزومی 21 و روش های تشخیصی

  • آمنیوسنتز
  • بیوپسی از تروفوبلاست
  • همچنین امکان انجام کاریوتیپ جنین (مطالعه کروموزوم ها) را فراهم می کنند، تنها معاینه ای که امکان تایید تشخیص تریزومی 21 را فراهم می کند.

آمنیوسنتز

آمنیوسنتز شامل سوراخ کردن مایع آمنیوتیک با یک سوزن نازک از طریق پوست شکم است. دردناک تر از تزریق عضلانی نیست. پونکسیون پس از شناسایی موقعیت جنین و تحت کنترل سونوگرافی انجام می شود.

نتایج آمنیوسنتز در عرض 3 هفته مشخص می شود. در واقع، کاریوتایپ بر روی سلول های در حال تقسیم انجام می شود. طولانی‌ترین زمان کشت سلول‌های پوست جنین است که در مایع آمنیوتیک پوسته پوسته می‌شوند، این سلول‌ها خیلی فعال نیستند و تقسیم آنها به زمان نیاز دارد.

خطر سقط جنین، حدود 0.5٪ تا 1٪ است. این خطر توسط تجربه اپراتور و ناحیه سوراخ‌ شده محدود شده است و به نظر می‌رسد با هدایت اولتراسوند امکان کنترل بهتر ناحیه سوراخ‌شده را فراهم می‌کند.

بیوپسی تروفوبلاست

بیوپسی تروفوبلاست شامل گرفتن تکه ای از جفت آینده (که در این مرحله از بارداری تروفوبلاست نامیده می شود) تحت کنترل اولتراسوند از طریق دهانه رحم یا شکم است.

بر روی این تروفوبلاست، کاریوتایپ ساخته شده است که به شما امکان می دهد نقشه کروموزومی کودک خود را بدانید. این بیوپسی تروفوبلاست زودتر از آمنیوسنتز (که همان اطلاعات را می دهد) انجام می شود و نتایج سریعتر به دست می آید.

مقالات دیگر: غربالگری سه ماه اول

سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری

تشخیص تریزومی 21 با سونوگرافی (در سه ماهه دوم بارداری) امکان پذیر است، اما توجه داشته باشید که علائم تریزومی در سونوگرافی تنها در 60 درصد موارد وجود دارد. علاوه بر این، زمانی که همه سونوگرافی ها طبیعی بوده اند، ممکن است فرزندی با سندرم داون داشته باشیم.

بنابراین مطمئن ترین تشخیص، آمنیوسنتز یا بیوپسی تروفوبلاست است.

دکتر آزاده مکری

با بیش از ده سال فعالیت تخصصی و انجام بیشمار سونوگرافی و ارائه خدمات تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی

تمرکز بر ارائه خدمات فوق تخصصی سونوگرافی های زنان، جنین، پستان و اطفال بوده ولی کلیه سونوگرافی های بانوان و رادیوگرافی های ساده و رنگی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع