رادیولوژی

رادیولوژی

رادیولوژی به عنوان یک تخصص پزشکی متمرکز شناخته شده است . رادیولوژی علمی است که با استفاده از تصویربرداری پزشکی برای تشخیص و گاهی درمان بیماری در داخل بدن کاربرد دارد .

امروزه روش های تصویر برداری مختلفی وجود دارند که می توانند با کمک آن ها  انواع بیماری ها را تشخیص دهیم  ،این روش ها شامل ،رادیوگرافی اشعه ایکس، سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT)، پزشکی هسته ای شامل توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای تشخیص و درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند. رادیولوژی مداخله عملکردهای (با حداقل تهاجم) روش های پزشکی با هدایت فن آوری های تصویربرداری است.

رادیولوژی
رادیولوژی

به دست آوردن تصاویر پزشکی معمولا توسط رادیوگرافی انجام می شود، که اغلب به عنوان تکنولوژیست رادیولوژیک شناخته می شود. رادیوگرافی  با انتقال  اشعه ایکس از بدن بیمار تولید می شود  و پرتو ایکس سبب نمایش خروج بر روی صفحه نمایش می گردد . سنسورها در رادیوگرافی دیجیتال یک صفحه را تشکیل می دهند، اما در سیستم EOS، ، سنسور خطی به صورت عمودی به بیمار اسکن  می شود .

با توجه به در دسترس بودن رادیولوژی ، سرعت و هزینه های پایین تر در مقایسه با روش های دیگر، رادیوگرافی اغلب آزمون اول انتخاب در تشخیص رادیولوژیست است. بسیاری از بیماری ها وجود دارد که تشخیص آن ها توسط رادیوگرافی ساده به نظر می رسد  ،نمونه هایی از انواع مختلف آرتریت و پنومونی، تومورهای استخوانی (به ویژه تومورهای خوش خیم استخوان)، شکستگی ها، ناهنجاری های اسکلتی مادرزادی و غیره را می توان با کمک رادیو لوژی تشخیص داد.

ماموگرافی و DXA دو کاربرد رادیوگرافی پروژکسی با انرژی کم که برای ارزیابی سرطان پستان و پوکی استخوان استفاده می شود.

کاربرد رادیولوژی

پزشک در موارد زیر  استفاده از رادیولوژی را به بیمار پیشنهاد میکنند :

  • برای بررسی انواع شکستی ها
  • به دست آوردن عکس  رنگی از مری ،معده ،کلیه و…
  • عکس برداری از ریه برای بررسی وضعیت سلامت
  • ارائه عکس رنگی با کنتر است
  •  برای بررسی های ساده تمام اندام های مختلف بدن

از آنجایی که در طی رادیولوژی تصاویر از کیفیت بالایی بر خوردار هستند ،بیمار در مدت زمان بسیار کوتاهی در معرض اشعه قرار میگیرد . در نتیجه کاربرد بسیار زیادی در حوزه ی پزشکی دارد .

برخی از مطالب مفید سونوگرافی خوب در تهران

سونوگرافی NT

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی چهار بعدی

سونوگرافی کالر داپلر

با تشکر مدیریت سایت دکتر آزاده مکری متخصص سونوگرافی و رادیولوژی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۲ دقیقه