سونوگرافی تعیین جنسیت

سونوگرافی در دوران بارداری  برای بررسی وضعیت سلامت جنین انجام می شود. در حقیقت سونوگرافی یک ابزار دقیق  و قابل اطمینان در حوزه پزشکی شناخته شده است که می تواند مشکلات موجود در جنین را تشخیص دهد.سونوگرافی تعیین جنسیت یکی از سونوگرافی هایی است که در دوران بارداری به منظور بررسی جنسیت جنین انجام می شود .می توان گفت سونوگرافی اهداف مختلفی در دوران بارداری دارد، اما  هدفی که اغلب بیشترین توجه را به خود جلب می کند، توانایی آن برای نشان دادن جنس نوزاد است. جنسیت جنین توسط اسپرمی تعیین می شود که ابتدا تخمک را بارور می کند. اگر اسپرم کروموزوم X را حمل کند، کودک یک دختر خواهد بود. اگر اسپرم یک کروموزوم Y داشته باشد، کودک یک پسر خواهد بود.

چه زمانی می توانید جنسیت کودک خود را بفهمید؟

تشکیل فرج یا آلت تناسلی از هفته ششم بارداری شروع می شود. جنین های دختر و پسر در طول سونوگرافی سه ماهه اول تا حدود هفته چهاردهم بارداری کاملاً شبیه به هم هستند. نظریه ای به نام نظریه رمزی وجود دارد که نشان می دهد می توانید جنسیت جنین را تا هفته ششم بارداری با مشاهده قرارگیری جفت در تصویر اولتراسوند پیش بینی کنید. این نظریه می گوید که می توان جنسیت جنین را با بررسی اینکه جنین در کدام سمت رحم قرار دارد، تشخیص داد. با این وجود، هیچ مدرک علمی برای حمایت از این روش وجود ندارد. همچنین می توانید با انجام آزمایش غیر تهاجمی قبل از تولد (NIPT)، یک آزمایش خون، که معمولاً بین هفته های 11 تا 14 بارداری انجام می شود، جنسیت کودک خود را بدانید.

روش‌های آزمایش ژنتیکی مانند آمنیوسنتز یا نمونه‌برداری از پرزهای کوریونی (CVS) نیز می‌توانند جنسیت کودک شما را آشکار کنند. پزشک به طور کلی CVS را بین هفته های 11 و 14 بارداری و آمنیوسنتز، بین هفته های 15 و 20 انجام می دهند. این آزمایش‌ها عمدتاً زمانی انجام می‌شوند که ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به ناهنجاری‌های جنینی مشکوک باشد و آزمایش‌ها خطرات خاصی را به همراه داشته باشند. کارشناسان این آزمایش ها را فقط برای تعیین جنسیت جنین توصیه نمی کنند.

در سونوگرافی که بین هفته های 18 تا 22 بارداری انجام می شود، می توانید متوجه شوید که جنین پسر است یا دختر. در هفته هجدهم، پزشک شما ممکن است بتواند جنسیت کودک شما را در حالتی دراز بکشد که اندام تناسلی او قابل مشاهده باشد. اگر پزشک نتواند اندام تناسلی جنین را به وضوح ببیند، ممکن است نتواند جنسیت جنین را به طور قطع تشخیص دهد.

راه های تشخیص جنسیت نوزاد

در اینجا محبوب ترین روش ها برای تعیین جنسیت کودک به تفصیل آورده شده است.

آزمایش خون غربالگری سه ماهه اول


غربالگری سه ماهه اول معمولا بین هفته های 11 تا 14 انجام می شود. این غربالگری دو مرحله دارد: آزمایش خون و اسکن اولتراسوند. NIPT یک آزمایش خون است که به طور خاص سندرم داون، تریزومی 18، نسخه های اضافی یا از دست رفته کروموزوم های X/Y و انواع دیگر ناهنجاری های کروموزومی را بررسی می کند. این آزمایش همچنین می تواند DNA جنین موجود در خون شما را تشخیص دهد، که ممکن است به تعیین اینکه جنین زن یا مرد است کمک کند. شما می توانید با پزشک خود صحبت کنید که آیا این آزمایش خون برای شما مناسب است یا خیر.

سونوگرافی


سونوگرافی یکی از روش های اولیه برای پیش بینی جنسیت جنین است. بین هفته های 18 تا 22 بارداری، پزشک شما ممکن است بتواند جنسیت جنین را در طول سونوگرافی تعیین کند. آنها ممکن است اندام تناسلی جنین را معاینه کنند و به دنبال علائم مختلفی باشند که نشان دهد آنها زن هستند یا مذکر. همانطور که قبلاً گفته شد، حتی در طول یک سونوگرافی، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است نتواند جنسیت جنین را دریابد. آنها ممکن است در وضعیتی دراز کشیده باشند که اندام تناسلی آنها قابل مشاهده نباشد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به تکرار سونوگرافی داشته باشید. اگر دوقلو دارید، تعیین جنسیت حتی یک چالش بزرگتر می شود. تعیین دقیق جنسیت جنین به تجربه اپراتور سونوگرافی و استفاده از دستگاهی با وضوح بالا بستگی دارد.

آزمایش ژنتیک


روش های آزمایش ژنتیکی مانند آمنیوسنتز یا CVS نیز می توانند روش های پیش بینی اولیه برای تعیین جنسیت جنین باشند. پزشک به طور کلی این آزمایش ها را برای تعیین اینکه آیا جنین دارای ناهنجاری کروموزومی یا اختلال ژنتیکی مانند سندرم داون است انجام می دهند. آنها می توانند به طور همزمان اطلاعاتی در مورد جنسیت جنین به دست آورند. متخصصان آزمایش ژنتیک را فقط برای تعیین جنسیت توصیه نمی کنند، زیرا خطرات مرتبط خاصی دارد.

روش رمزی


هیچ مدرکی برای پشتیبانی از روش رمزی وجود ندارد، بنابراین بهتر از حدس زدن نیست. روش رمزی ادعا می کند که جنسیت جنین را تا هفته ششم بارداری مشخص می کند. بر اساس نظریه رمزی، قرار گرفتن جفت می تواند جنسیت جنین را تعیین کند. اگر جفت در سمت راست باشد، جنین پسر است. اگر جفت در سمت چپ باشد، جنین ماده است. بار دیگر، هیچ مدرکی دال بر صحت این نظریه وجود ندارد.

زمان انجام سونوگرافی تعیین جنسیت

اگر بخواهیم بهترین زمان برای انجام سونوگرافی به منظور تعیین جنسیت را تعیین کنیم می توانیم بگوییم در طول هفته 17 تا 20 بارداری مناسب ترین زمان برای  تعیین جنسیت جنین است . لازم به ذکر است که توصیه می شود. صحت نتایج سونوگرافی به کیفیت دستگاه سونوگرافی  و مهارت رادیولوژیست نیز بستگی دارد، دکتر آزاده مکری در مرکز سونوگرافی خوب در تهران ،سونوگرافی تعیین جنسیت را با بالاترین کیفیت و دقت انجام می دهند .

زمان انجام سونوگرافی تعیین جنسیت

چه موادری سبب اختلال در بررسی تعیین جنسیت می شود؟

دلایل مختلفی می تواند نتایج سونوگرافی تعیین جنسیت را با اختلال مواجه کند ازجمله این موارد شامل :

 • در صورتی که وضعیت جنین در رحم به گونه ای باشد که سبب مختل شدن دید آلت تناسلی گردد ،همانند زمانی که ران های جنین به هم چسبیده باشند
 • زمانی که لگن جنین تمایل به سمت پایین رحم داشته باشد
 • کافی نبودن مایع درون جنین
 • فاصله کم بین دیواره رحم و دستگاه تناسلی جنین
 • اضافه وزن بیش از اندازه مادر نیز می تواند یکی دیگر از دلایل اختلال در تعیین جنسیت جنین شناخته شود .

دکتر آزاده مکری

با بیش از ده سال فعالیت تخصصی و انجام بیشمار سونوگرافی و ارائه خدمات تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی

تمرکز بر ارائه خدمات فوق تخصصی سونوگرافی های زنان، جنین، پستان و اطفال بوده ولی کلیه سونوگرافی های بانوان و رادیوگرافی های ساده و رنگی

2 thoughts on “سونوگرافی تعیین جنسیت

 1. پگاه - 11 شهریور 1397 در 3:57 ب.ظ

  سلام دکتر خسته نباشید . بهترین زمان برای سونوگرافی تعیین جنسیت چند هفته بارداری است ؟ ممنون از پاسختون

  پاسخ
  • dr mokri - 14 شهریور 1397 در 9:29 ق.ظ

   بهترین زمان برای تعیین جنسیت در حدود ۱۹ تا ۲۰ هفتگی است ولی در زمان انجام ان تی و بالای ۱۳ هفته قابل تشخیص است

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع