سونوگرافی عروق اندام فوقانی و تحتانی

اولتراسوند یک روش تشخیصی است که طی این روش امواج صوتی با فرکانس بالا (که برای گوش انسان قابل شنیدن نیست)، از طریق بافت های بدن منتقل می کند. پژواک ها ضبط می شوند و به تصاویری از ساختارهای داخلی بدن تبدیل می گردند. تصاویر سونوگرافی به تشخیص طیف گسترده ای از بیماری ها و شرایط کمک می کند.

اولتراسوند یا سونوگرافی برای ایجاد تصاویری از ساختارهای بافت نرم، مانند کیسه صفرا، کبد، قلب، کلیه، اندام‌های تناسلی زنانه و حتی جنین‌ هایی که در رحم هستند، استفاده می ‌شود. همچنین می توان انسداد رگ های خونی را از این طریق تشخیص داد.

سونوگرافی می تواند با سایر روش های تشخیصی یا به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد. مطالعات و بررسی های مختلف نشان داده است که سونوگرافی خطرناک نیست. هیچ عوارض جانبی مضری برای این روش وجود ندارد.

سونوگرافی عروق اندام فوقانی یا تحتانی چیست؟

سونوگرافی عروق اندام فوقانی یا تحتانی انجام می شود تا مشخص شود که آیا بیمار لخته خون در پاها یا بازوهای خود دارد یا خیر. این بررسی را بسته به ناحیه مورد نظر می توان بر روی هر دو پا یا بازو یا روی یک پا یا بازو انجام داد. سونوگرافی شما توسط یک متخصص سونوگرافی انجام می شود.

سونوگرافی عروق اندام فوقانی یا تحتانی چیست؟

قبل و در حین سونوگرافی ورید فوقانی یا تحتانی چه اتفاقی می افتد؟

آماده شدن برای این نوع سونوگرافی به نوع روش سونوگرافی که پزشک شما تجویز کرده است بستگی دارد. برخی از آماده سازی ها شامل نوشیدن یک لیتر آب قبل از آزمایش برای به دست آوردن تصاویر بهتر است. سایر آماده سازی ها ممکن است شامل خوردن یک شام بدون چربی در شب قبل از آزمایش یا احتمالا ناشتا باشد. پزشک، پرستار یا مسئول پذیرش، دستورالعمل های کاملی را قبل از سونوگرافی به شما ارائه می دهند. می توانید در روز سونوگرافی به طور معمول غذا بخورید یا مایعات بنوشید.

در طول سونوگرافی:

روی یک تخت معاینه دراز خواهید کشید. یک ژل مخصوص روی پوست ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد. ژل به پوست شما آسیبی نمی رساند و لباس شما را کثیف و لکه دار نمی کند. یک پروب به آرامی روی پوست اعمال می شود. با این حال، مواقعی وجود خواهد داشت که تکنسین باید با پروب به بدن بیمار فشار بیاورد یا ناحیه ای را فشار دهد. این سونوگرافی حدودا 60 دقیقه طول می کشد. نتایج سونوگرافی شما معمولاً ظرف 24 ساعت پس از آزمایش در دسترس است.

سونوگرافی داپلر شریان های اندام فوقانی و تحتانی چیست؟

سونوگرافی داپلر شریان های اندام فوقانی و تحتانی نوع خاصی از سونوگرافی است که برای اندازه گیری جریان خون در شریان های اندام فوقانی و تحتانی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود. این آزمایش برای محاسبه سرعت جریان خون و تعیین میزان باریک شدن رگ خونی در صورت وجود استفاده می شود.

خطرات و عوارض جانبی

سونوگرافی یک روش بسیار کم خطر است و بروز عوارض با انجام آن نادر است، اما باید از خطرات و عوارض جانبی احتمالی مطلع شوید.

خطرات مرتبط با این روش عبارتند از:

 • اگر سونوگرافی روی یک ناحیه حساس انجام شود، ممکن است فشار یا درد جزئی احساس کنید.
 • هر روش پزشکی به طور بالقوه می تواند با خطرات غیرقابل پیش بینی همراه باشد.

چرا این سونوگرافی انجام می شود؟

این آزمایش به عنوان اولین قدم برای بررسی شریان ها و سیاهرگ ها انجام می شود. گاهی ممکن است بعداً نیاز به آرتریوگرافی و ونوگرافی باشد. این آزمایش برای کمک به تشخیص موارد زیر انجام می شود:

 • تصلب شرائین بازوها یا پاها
 • لخته خون (ترومبوز ورید عمقی)
 • نارسایی وریدی

این آزمایش همچنین ممکن است برای نظارت بر بای پس پیوند استفاده شود.

نتایج نرمال و طبیعی بعد از سونوگرافی

نتیجه طبیعی به این معنی است که رگ ‌های خونی هیچ نشانه ‌ای از باریک شدن، لخته شدن یا بسته شدن ندارند و شریان‌ ها جریان خون طبیعی دارند.

دلایل نتایج غیر طبیعی

نتایج غیر طبیعی ممکن است به دلیل موارد زیر باشد:

 • انسداد یک شریان توسط لخته خون
 • لخته شدن خون در ورید (DVT)
 • تنگ شدن یا گشاد شدن شریان
 • اختلالات اسپاستیک شریانی (انقباضات شریانی ناشی از سرما یا هیجان)
 • انسداد وریدی
 • رفلاکس وریدی (جریان خون در مسیر اشتباه در رگ ها حرکت می کند)
 • انسداد شریان ناشی از تصلب شرایین
 • این آزمایش همچنین ممکن است برای کمک به ارزیابی شرایط زیر انجام شود:
 • تصلب شرائین اندام ها
 • ترومبوز وریدی عمقی
 • ترومبوفلبیت سطحی

🟩نکته:

کشیدن سیگار ممکن است نتایج این آزمایش را تغییر دهد. نیکوتین می تواند باعث انقباض شریان های اندام شود. ترک سیگار خطر مشکلات قلبی و سیستم گردش خون را کاهش می دهد. بیشتر مرگ و میرهای ناشی از سیگار به دلیل مشکلات قلبی عروقی است نه سرطان ریه.

دکتر آزاده مکری

با بیش از ده سال فعالیت تخصصی و انجام بیشمار سونوگرافی و ارائه خدمات تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی

تمرکز بر ارائه خدمات فوق تخصصی سونوگرافی های زنان، جنین، پستان و اطفال بوده ولی کلیه سونوگرافی های بانوان و رادیوگرافی های ساده و رنگی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع