سونوگرافی لگن و کاربرد های آن

سونوگرافی لگن یک تکنیک تصویربرداری پزشکی است که بر اساس استفاده از سونوگرافی است. این معاینه، به ویژه برای زنان، در بسیاری از موقعیت ها تجویز می شود، به ویژه زمانی که پزشک مشکوک به وجود ناهنجاری در دستگاه تناسلی یا مثانه باشد. سونوگرافی لگن اسکنی است که اندام ها و ساختارهای ناحیه لگن شما را بررسی می کند. این به پزشک شما اجازه می دهد موارد زیر را بررسی کند:

 • رحم
 • دهانه رحم
 • واژن
 • لوله های فالوپ
 • تخمدان ها

پزشک شما همچنین می تواند از سونوگرافی داپلر برای بررسی چگونگی جریان خون در اندام های خاص لگن استفاده کند. اولتراسوند از دستگاهی به نام مبدل برای ارسال امواج صوتی استفاده می کند که بیش از حد بلند هستند که شنیده نمی شوند.

مبدل امواج صوتی را از طریق پوست و سایر بافت های بدن شما به اندام ها و ساختارهای درونی می فرستد. امواج صوتی مانند پژواک از اندام‌ها منعکس می‌شوند و به مبدل بازمی‌گردند. مبدل امواج منعکس شده را می گیرد. این ها به تصویری از اندام ها تبدیل می شوند.

تکنسین سونوگرافی یک ژل شفاف روی پوست شما قرار می دهد و مبدل را روی ژل حرکت می دهد. ژل به تکنسین اجازه می دهد مبدل را به آرامی روی پوست شما حرکت دهد.

همچنین به هدایت امواج صوتی کمک می کند. سونوگرافی لگن در بسیاری از موقعیت ها، زمانی که متخصص زنان یا اورولوژیست مشکوک به مشکل در دستگاه تناسلی یا مثانه باشد، تجویز می شود. همچنین می تواند امکان پیگیری تکامل یک بیماری قبلاً تشخیص داده شده را فراهم کند.

2 روش سونوگرافی لگن

 • ترانس شکمی

یک مبدل با استفاده از ژل روی شکم شما قرار می گیرد.

 • ترانس واژینال

یک مبدل بلند و نازک با غلاف و ژل پلاستیکی یا لاتکس پوشانده شده است. سپس مبدل داخل واژن قرار می گیرد.

نوع روش اولتراسوند بستگی به این دارد که چرا به آن نیاز دارید. ممکن است فقط به یک نوع سونوگرافی لگن نیاز داشته باشید. یا ممکن است برای کمک به پزشک خود در تشخیص بیماری یا ارائه درمان به هر دو نیاز داشته باشید.

چرا ممکن است به سونوگرافی لگن نیاز داشته باشم؟


ممکن است به سونوگرافی لگن نیاز داشته باشید تا پزشک بتواند اندام های لگنی شما را اندازه گیری کرده یا به آنها نگاه کند. ارائه دهنده شما ممکن است از سونوگرافی برای بررسی موارد زیر استفاده کند:

 • اندازه و شکل رحم و تخمدان ها و محل قرارگیری آنها
 • ضخامت و تراکم بافت ها و اندام ها در لگن شما
 • مایعات یا توده ها در آندومتر، ماهیچه های رحم (میومتر)، لوله های فالوپ یا مثانه
 • طول و ضخامت دهانه رحم شما
 • تغییر در شکل مثانه شما
 • جریان خون از طریق اندام های لگن شما

سونوگرافی لگن می تواند اطلاعات زیادی در مورد اندازه، مکان و ساختار توده های لگنی به پزشک ارائه دهد. اما سونوگرافی نمی تواند تشخیص قطعی سرطان یا بیماری خاص را بدهد.

برخی چیزها می توانند بر نتایج آزمایش شما تأثیر بگذارند. این شامل:

 • چاقی شدید
 • باریم در روده شما از آزمایش اخیر باریم
 • گاز روده
 • مثانه شما برای انجام آزمایش (سونوگرافی ترانس شکمی) به اندازه کافی پر نیست. مثانه پر به حرکت رحم به سمت بالا و دور کردن روده برای گرفتن تصویر بهتر کمک می کند.

چگونه برای سونوگرافی لگن آماده شوم؟

پزشک شما اسکن را برای شما توضیح می دهد. هر سوالی در مورد اسکن دارید بپرسید. اگر به لاتکس حساسیت دارید به پزشک خود بگویید. شما معمولاً می توانید قبل از سونوگرافی به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. ژلی که در حین اسکن روی پوست شما مالیده می شود، لباس را لک نمی کند، اما ممکن است مقداری از آن پس از اسکن روی پوست شما باقی بماند.

برای سونوگرافی از طریق شکم، از شما خواسته می شود که 1 تا 2 ساعت قبل از اسکن چندین لیوان آب یا مایعات دیگر بنوشید. تا پایان اسکن مثانه خود را خالی نکنید. برای سونوگرافی ترانس واژینال، باید مثانه خود را درست قبل از اسکن خالی کنید. هر دستورالعمل دیگری را که ارائه دهنده شما در مورد نحوه آماده شدن به شما می دهد دنبال کنید.

در طول سونوگرافی لگن چه اتفاقی می افتد؟

ممکن است یک سونوگرافی لگن در مطب پزشک خود انجام دهید. یا ممکن است آن را به صورت سرپایی یا بخشی از اقامت خود در بیمارستان داشته باشید. فرآیند اسکن ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد پزشک شما متفاوت باشد.

سونوگرافی لگن برای تشخیص چه مواردی استفاده می شوذ؟


 • برای بررسی منشاء درد لگن یا خونریزی غیر قابل توضیح واژینال.
 • برای مطالعه پوشش داخلی رحم (آندومتر)، ضخامت، عروق و غیره.
 • برای تشخیص کیست تخمدان، پولیپ یا فیبروم رحم.
 • در صورت مشکوک بودن به ناهنجاری رحم.
 • برای مشاهده مثانه، در صورت اختلالات ادراری.
 • برای تایید قرار دادن IUD.

خطرات سونوگرافی لگن چیست؟

سونوگرافی از اشعه استفاده نمی کند. هنگامی که مبدل در طول سونوگرافی از طریق شکم روی پوست شما حرکت می کند، معمولاً هیچ ناراحتی احساس نمی کنید. هنگامی که مبدل ترانس واژینال در واژن قرار می گیرد، ممکن است کمی ناراحت شوید. مبدل اولتراسوند ترانس واژینال در یک غلاف پلاستیکی یا لاتکس پوشانده شده است. اگر حساسیت به لاتکس داشته باشید، ممکن است باعث واکنش شود.

خطرات سونوگرافی لگن چیست؟

در طول سونوگرافی از طریق شکم، ممکن است به دلیل پر بودن مثانه یا دراز کشیدن روی میز معاینه احساس ناراحتی کنید. اگر نیاز به انجام فوری سونوگرافی از طریق شکم دارید، ممکن است پزشک یک لوله نازک (کاتتر ادراری) را در مثانه شما قرار دهد تا آن را پر کند. بسته به وضعیت سلامتی خود ممکن است خطرات دیگری نیز داشته باشید. حتماً قبل از انجام عمل در مورد هر گونه نگرانی که دارید با پزشک خود صحبت کنید.

آیا سونوگرافی لگن دردناک است؟

در طول سونوگرافی از طریق شکم، اکثر زنان وقتی که تکنسین مبدل را روی شکم خود حرکت می دهد، هیچ درد یا ناراحتی احساس نمی کنند. اما اگر مثانه پر دارید ممکن است احساس بدی داشته باشید.

سونوگرافی ترانس واژینال و ترانس رکتال

اگر معاینه ترانس واژینال دوم ضروری باشد، بیمار باید قبل از آن ادرار کرده باشد. یک پروب پوشیده شده با کاندوم با ژل رسانا به واژن بیمار که به پشت دراز کشیده و پاهای خمیده است وارد می شود. با نزدیک‌تر شدن به اندام‌هایی که مورد بررسی قرار می‌گیرند، کاوشگر به‌ویژه از تخمدان‌ها، رحم و لوله‌های فالوپ، تصاویر با کیفیت بهتری را ممکن می‌سازد.

این معاینه برای زنانی است که قبلاً رابطه جنسی داشته اند. سونوگرافی ترانس رکتال برای مردان در نظر گرفته شده است، زمانی که پزشک بخواهد پروستات را بررسی کند. پروب پوشیده شده با کاندوم پوشش داده شده با ژل رسانا به رکتوم وارد می شود.

دکتر آزاده مکری

با بیش از ده سال فعالیت تخصصی و انجام بیشمار سونوگرافی و ارائه خدمات تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی

تمرکز بر ارائه خدمات فوق تخصصی سونوگرافی های زنان، جنین، پستان و اطفال بوده ولی کلیه سونوگرافی های بانوان و رادیوگرافی های ساده و رنگی

2 thoughts on “سونوگرافی لگن و کاربرد های آن

 1. فرزانه - 12 شهریور 1397 در 4:01 ب.ظ

  سلام من چند وقته بی دلیل ناحیه لگنم درد می کنه دکتر رفتم گفتند چیزی نیست . الان شدیدا کبود شده . سونوگرافی لگن می تونه علت این کبودی رو مشخص کنه ؟

  پاسخ
  • dr mokri - 14 شهریور 1397 در 9:30 ق.ظ

   میتوانید سونوگرافی نسج نرم ناحیه لگن را انجام دهید

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع