آشنایی با سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال در چه موارد استفاده می شود ؟ آیا امکان انجام این سونوگرافی در زمان قاعدگی وجود دارد یا خیر ؟دقت این روش سونوگرافی نسبت به سایر روش ها چقدر است ؟ شاید این قبیل سوالات در ذهن بسیاری از افراد که نیاز به سونوگرافی دارند باشد . در این مقاله سعی بر این است که در رابطه با سونوگرافی واژینال و موارد کاربرد آن توضیح دهیم .

سونوگرافی یک ابزار تشخیصی ارزشمند در زنان است، زیرا امکان ارزیابی اندام های تولید مثل بدون اشعه ایکس را فراهم می کند. این تست با قرار دادن یک مبدل خارجی (که امواج صوتی را منتشر می کند) بر روی شکم انجام می شود. به تازگی، معاینه اولتراسوند با استفاده از یک مبدل واژن برای ارزیابی بسیاری از شرایط ژنیکولوژیک محبوب شده است که از آن با نام سونوگرافی ترانس واژینال یاد می کنند، زیرا به تجسم نزدیکتر ساختارهای مورد نظر  کمک می کند.

در طی این روش یک مبدل به واژن وارد می شود که کاملا روان است و به همین دلیل بعید است باعث خونریزی در فرد  شود. استفاده از سونوگرافی در تشخیص بسیاری از اختلالات زنانه پر کاربرد است.  در طی این حالت تصویربرداری، از امواج فراصوتی برای انعکاس بافت های مختلف استفاده می شود، این امواج از طریق پروپ دستی عبور می کند و بازتاب ها جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شوند و سپس بازتاب ها جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شوند تا یک تصویر کامپیوتری از ارگان اسکن شده ایجاد شود.

کاربرد سونوگرافی واژینال

 • ارزیابی بارداری زودرس
 • ارزیابی قسمت پایین رحم برای تشخیص زخم و یا ضعف دراواخر بارداری
 • تشخیص حاملگی خارج رحمی
 • تشخیص توده های لگن
 • تشخیص ملپوزهای رحم مانند retroflexion
 • بهبود وضوح تصویر
 • تشخیص وجود چسبندگی بالقوه لگن
 • استفاده در  درمان های باروری، از جمله بررسی تخمک ها به منظور  استفاده در هنگام لقاح آزمایشگاهی
 • آسپیراسیون و تخلیه کیست تخمدان
 • تخلیه مجموعه در داخل لگن
 • کاهش بارداری های چندتایی
 • درمان بارداری خارج رحمی بدون جراحی
 • سایر تکنیک های ART (مصنوعی تولید مثل)

آماده شدن برای سونوگرافی واژینال

برای انجام این سونوگرافی لازم به  پر بودن مثانه نیست  و می توان این سونوگرافی را با کمک مثانه نیمه پر و یا خالی هم انجام داد.  بهتر است قبل از سونوگرافی واژینال  حتما دوش بگیرید  و برای سونوگرافی آماده شوید .

روند انجام سونوگرافی ترانس واژینال

لازم است تا فرد بر روی  تخت دراز بکشید و زانوهای خود را خم کند ،سپس یک پروپ که به نام مبدل نیز شناخته می شود، این مبدل  بعد از آغشته شدن به ژل ،در داخل واژن قرار گیرد.  پروب امواج صوتی را از ساختار بدن منعکس می کند. لازم است تا یک رایانه این امواج را دریافت کند و از آنها به عنوان خروجی استفاده کند . در برخی موارد، روش سونوگرافی مخصوص transvaginal به نام سونوگرافی انسداد سالین (SIS) ممکن است مورد نیاز باشد تا به طور واضح تر رحم مشاهده شود .

روند انجام سونوگرافی ترانس واژینال

مزایای سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال به پزشکان در بررسی حیات ،سن و نشانه های قابل ملاحظه در بارداری کمک می کند، تمام این موارد را می توان با کمک سونوگرافی و مشاهده وضعیت قرار گیری جنین بدست آورد. بیشتر از سونوگرافی های شکمی ،در دوران بعد بارداری استفاده می شود و سونوگرافی ترانس واژینالی برای تصویربرداری زودتر از جنین قابل استفاده است. در حقیقت سونوگرافی ترانس واژینال، بر خلاف سونوگرافی شکمی، نیاز به وارد کردن پروب به واژن دارد. یادآور می شود که یکی از مزایای این روش این است که یک زن دیگر نیازی به پرکردن مثانه خود با آب ندارد .پروب اولتراسوند، هنگامی که وارد می شود، اجازه می دهد رحم و تخمدان را از طریق دهانه رحم، مورد ارزیابی قرار گیرند.

عوامل خطر در این روش چیست؟

هیچ عامل خطر شناخته شده ای در ارتباط با سونوگرافی از طریق واژن وجود ندارد. انجام سونوگرافی از طریق واژن در زنان باردار نیز برای مادر و جنین بی خطر است. این به این دلیل است که در این روش تصویربرداری از اشعه استفاده نمی شود. وقتی مبدل به واژن شما وارد می شود، احساس فشار و در برخی موارد ناراحتی خواهید کرد. ناراحتی باید کم باشد و پس از اتمام روش باید از بین برود. اگر در طول معاینه چیزی بسیار ناخوشایند است ، حتماً پزشک یا تکنسین را در جریان بگذارید.

دقت سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی واژینال ارزیابی بسیار دقیقی از قابلیت حیات بارداری ارائه می دهد، با استفاده از اطلاعات سونوگرافی  می توان به منظور تعیین جایگذاری و ضربان قلب جنین، داده های بسیاری را به دست  آوریم .

دقت سونوگرافی ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال ممکن است تخمین تقریبی را ارائه کند، اما لزوما نمی تواند سن جنین را دقیقا مشخص کند.

هزینه سونوگرافی واژینال

همانطور که گفته شد ،سونوگرافی واژینال  در دسته سونوگرافی  هایی است که از دقت بالایی برخوردار است. گاهی  سونوگرافیست برای  دقت بیشتر این سونوگرافی را تجویز می کند. اما  سوالی  که بیشتر افراد  می پرسد در رابطه با هزینه سونوگرافی واژینال است.  برای هزینه سونوگرافی واژینال تعرفه قابل قبولی وجود ندارد و ممکن است  در هر مرکز این هزینه متفاوت باشد.  با توجه به موقعیت مکانی سونوگرافی، ابزار های به کار رفته و یا  مهارت رادیولوژیست این هزینه متفاوت است، در نتیجه بهتر است برای اطلاع دقیق از هزینه سونوگرافی با پزشک خود مشورت کنید .

 برای انجام سونوگرافی واژینال چه مدت زمان لازم است ؟

باید گفت این سونوگرافی زمانی در حدود  یک ربع تا نیم ساعت لازم دارد زمان مورد نیاز برای انجام سونوگرافی  بستگی به وضوح تصویری دارد که از مانیتور نمایش داده می شود. هر چه وضوح تصویر دقیق  تر باشد، زمان کوتاه تر می شود. دلیل اینکه بیشتر توصیه می شود سونوگرافی واژینال در روز 5 ام قاعدگی  انجام شود  بیشتر شدن وضوح تصویر خروجی است.

مقالات دیگر: عوارض سونوگرافی واژینال

به چه دلایلی سونوگرافی ترانس واژینال تجویز می گردد ؟

در بیشتر موارد این تست به  دلایل زیر انجام می شود :

 • احساس درد در ناحیه لگن
 •  بررسی حاملگی خارج رحمی
 •  بررسی علل ناباروری
 • خونریزی های غیر طبیعی  و هر گونه  اختلال ناشی از دوران قاعدگی

در طی سونوگرافی واژینالی لازم است تا  فرکانسی با 10 مگا هرتز استفاده شود، این فرکانس از طریق واژن به رحم و تخمدان ها می رسد و سبب ایجاد خروجی بر روی مانیتور می گردد .

نتایج سونوگرافی واژینال چه چیزی را نشان می دهد؟

اگر پزشک سونوگرافی را انجام دهد، ممکن است بلافاصله نتایج خود را دریافت کنید. اگر یک تکنسین روش را انجام دهد، تصاویر ذخیره می شوند و سپس توسط یک رادیولوژیست تجزیه و تحلیل می شوند. رادیولوژیست نتایج را برای پزشک شما ارسال می کند.

سونوگرافی از طریق واژن به تشخیص چندین بیماری کمک می کند، از جمله:

 • سرطان اندام های تولید مثل
 • بارداری روتین
 • کیست
 • فیبروم
 • عفونت لگن
 • حاملگی خارج رحمی
 • سقط جنین

با پزشک خود درباره نتایج خود صحبت کنید و اینکه در صورت وجود چه نوع درمانی لازم است.

دکتر آزاده مکری

با بیش از ده سال فعالیت تخصصی و انجام بیشمار سونوگرافی و ارائه خدمات تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی

تمرکز بر ارائه خدمات فوق تخصصی سونوگرافی های زنان، جنین، پستان و اطفال بوده ولی کلیه سونوگرافی های بانوان و رادیوگرافی های ساده و رنگی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع