ماموگرافی دیجیتال

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان هاست . از موثر ترین راه های مبارزه با این بیماری تشخیص به موقع آن است . ماموگرافی یکی از مفید ترین و کار آمد ترین راه های تشخیص سرطان سینه است . ماموگرافی یک عکس ساده رادیوگرافی از سینه و ابزاری برای کشف زودرس سرطان های غیر قابل لمس است .با کمک ماموگرافی می توان سرطان سینه را چند سال قبل از آنکه قابل لمس شود شناسایی کند . در بسیاری از کشور ها ماموگرافی به عنوان روش غربالگری و بیماری یابی برای زنان سالم انجام می شود.

متاسفانه سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در میان زنان ایرانی است . گفته می شود سن ابتلا به این بیماری در ایران 5 سال پایین تر از سطح جهانی است ،البته می توان با تشخیص زودرس از این بیماری پیشگیری کرد . از این رو توصیه می شود ،اگر خانمی هیچ عامل خطری برای سرطان سینه نداشته باشد ،باید نخستین ماموگرافی را در سن 35 سالگی انجام دهد و از سن 40 تا 50 سالگی هر یک تا سه  سال یکبار و از سن 50 سالگی به بالا یک ماموگرافی پیشنهاد می شود .

ماموگرافی دیجیتال چطور کار می کند؟

سرطان سینه دومین سرطان شایع در زنان در ایالات متحده است و بعد از سرطان پوست دومین سرطان است. آزمایش‌های غربالگری و تکنیک‌های درمانی بهبود یافته جان انسان‌ها را نجات می‌دهند. رایج ترین روش غربالگری ماموگرافی است. از اشعه ایکس برای اسکن سینه ها استفاده می کند. تصاویر برای هر چیزی نامنظم بررسی می شوند و پزشکان نیز به دنبال تغییراتی نسبت به آزمایشات قبلی هستند.

این تصاویر سال ها روی فیلم ضبط می شد. اما اکنون ماموگرافی دیجیتال می تواند اطلاعات را با استفاده از کامپیوتر ذخیره و تجزیه و تحلیل کند. روش گرفتن عکس ماموگرافی برای هر دو نوع یکسان است. یک تکنسین سینه شما را بین دو صفحه قرار می دهد و آن را صاف و فشرده می کند. سپس از پستان شما از بالا به پایین و از پهلو به پهلو عکس می گیرند. ممکن است ناراحت کننده باشد، اما کل فرآیند حدود 20 دقیقه طول می کشد.

ماموگرافی های فیلم بر روی فایل های سخت ذخیره می شوند. با نوع دیجیتال، اشعه ایکس به سیگنال های الکتریکی تبدیل می شود که می تواند در رایانه ذخیره شود. این شبیه به روشی است که دوربین های دیجیتال عکس می گیرند و ذخیره می کنند.

چقدر خوب کار می کند؟

تحقیقات نشان می دهد که دو نوع مختلف از نظر دقت به خوبی با هم تطابق دارند. مطالعه‌ای که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، 49000 زن را بدون هیچ نشانه‌ای از سرطان سینه مورد بررسی قرار داد و ماموگرافی دیجیتال را با ماموگرافی فیلم مقایسه کرد. زنان با استفاده از هر دو نوع آزمایش غربالگری شدند. سرطان سینه در 335 زن مشاهده شد. محققان تشخیص دادند که ماموگرافی دیجیتال برای سه گروه از زنان کار بهتری را در تشخیص انجام می دهد:

  • زیر 50 سال بودند
  • سینه های متراکم داشتند
  • هنوز یائسگی را طی نکرده بودند یا کمتر از یک سال یائسه شده بودند

اگر در یکی از این گروه ها قرار می گیرید، با پزشک خود در مورد انجام ماموگرافی دیجیتال صحبت کنید.

مزایای ماموگرافی دیجیتال

ماموگرافی دیجیتال برای غربالگری سرطان پستان به عنوان استاندارد طلایی اولیه  شناخته شده است. بسیاری از مراکز سونوگرافی  هنوز از ماموگرام های آنالوگ استفاده می کنند، به این معنی که تصاویر بر روی فیلم چاپ می شود. با این حال، ماموگرافی دیجیتال در حال حاضر در دسترس است و  اجازه می دهد تا رادیولوژیست برای گرفتن تصاویر و دستکاری آنها،  بتواند با دقت بیشتری بررسی ها را انجام دهد .

به عنوان مثال، در زنان با بافت پستان فیبروکیستیک متراکم، سینه های آنها بر روی ماموگرافی سفید می شود. پیچیدگی این امر این است که تومورها نیز سفید هستند. اما با استفاده از ماموگرام های دیجیتال، رادیولوژیست می تواند تصاویر را کنترل کند، آنها را تیره تر یا  روشن تر کند، به این ترتیب می توان توده ها را شناسایی کرد.

تصاویر را نیز می توان بر روی کامپیوتر بزرگ کرد تا تمرکز بر موارد مشکوک بیشتر باشد .یک ماموگرافی دیجیتال ، همچنین می تواند یک ابزار ارزشمند برای غربالگری و تشخیص سرطان پستان در زنان دارای سینه های متراکم باشد. هر زن در حدود 12 درصد در زندگی خود این احتمال را دارد که دچار سرطان سینه شود . ماموگرافی تستی است که می تواند در مراحل اولیه، سرطان پستان را تشخیص دهد .

شما می توانید برای مراجعه و مشاوره با دکتر آزاده مکری متخصص رادیولوژی و سونوگرافی با شماره زیر تماس حاصل فرمایید . شماره ی تماس :
88566744

مضرات ماموگرافی

در طی انجام ماموگرافی احتمال اشتباه تا 30 درصد وجود دارد . گاهی دیده شده است که در طی ماموگرافی توده سرطان مشاهده می شود اما فرد تا مرحله جراحی پیش رفته است و در آخر مشخص شده است که ماموگرافی تشخیص اشتباه داده است .

اما موردی که حائز اهمیت است این است که ماموگرافی لازمه تشخیص سرطان سینه است .در بعضی از خانم ها که جنس  سینه آن ها  DNS است ،این خانم ها چربی  بافت سینه آن ها کم می باشد و در این نوع از سینه ها غدد شیری بیشتر از چربی است .  در نتیجه در این خانم ها درصد اشتباه ماموگرافی بالا است و پیشنهاد می شود که این افراد برای بررسی توده های سرطان از MRI  استفاده کنند .

برای بررسی توده های سرطانی دکتر آزاده مکری  لازم است برر سی های زیر را انجام دهند:

  • ضخامت توده
  • فشردگی توده
  • فرو رفتگی توده
  • لایه لایه بودن توده

بررسی های ذکر شده می تواند در تشخیص توده های سرطانی کمک کند . ماموگرافی قادر است خیلی از توده های سرطانی که هنوز هیچ گونه علائم قابل لمسی ندارند را تشخیص دهد حتی تومور هایی که اندازه بسیار کوچکی نیز دارند  با کمک ماموگرافی قابل تشخیص هستند .

ماموگرافی

موارد منع استفاده از ماموگرافی دیجیتال

در خانم هایی  که نوع آناتومی سینه آن ها به گونه ای است که بافت چربی آن هاکم و میزان تراکم غدد شیری به نسبت زیاد است ماموگرافی پستان  عملا کاربردی ندارد .

در صورتی که نتیجه ماموگرافی مثبت باشد، لازم است تا برای بررسی های بیشتر نمونه بر داری از سینه ها انجام شود ،لازم به ذکر است در افرادی که دچار توده های سرطانی در یک سینه می شوند ،به احتمال قوی احتمال  ابتلا توده سرطانی به سینه سالم افزایش می یابد ، در نتیجه این امر اهمیت ماموگرافی غربالگری حتی بعد از درمان سرطان پستان نیز دو چندان می باشد .

دکتر آزاده مکری

با بیش از ده سال فعالیت تخصصی و انجام بیشمار سونوگرافی و ارائه خدمات تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی

تمرکز بر ارائه خدمات فوق تخصصی سونوگرافی های زنان، جنین، پستان و اطفال بوده ولی کلیه سونوگرافی های بانوان و رادیوگرافی های ساده و رنگی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع