هفته دوازدهم بارداری + جنسیت جنین در هفته 12

هفته دوازدهم پایان سه ماهه اول بارداری است. اندازه آن حدود 8 سانتی متر و وزن آن حدود 18 گرم است. ضربان قلب کودک شما بسیار سریع است، حدود 160 ضربه در دقیقه یا دو برابر ضربان مادر. اکنون کودک شما به اندازه یک آلو است و از این پس این ساختارها به رشد و کمال خود ادامه خواهند داد. در این مرحله کلیه های او شروع به تولید مقادیر کمی ادرار بسیار رقیق کرده و مثانه شروع به پر شدن می کند.

تارهای صوتی کودک در حال شکل گیری است و ناخن های پا و انگشتان او شروع به شکل گیری می کنند. اولین موها در سراسر بدن ظاهر می شوند، سیستم عصبی رشد می کند و غده هیپوفیز هورمون های زیادی ترشح می کند. در این مرحله مغز به رشد خود ادامه می دهد.

هفته دوازدهم بارداری + جنسیت جنین در هفته 12

با هفته 12 بارداری، دوره به اصطلاح جنین زایی به پایان می رسد که در طی آن جنین بیشتر در معرض خطراتی قرار می گیرد که می تواند بر تشکیل اندام های مختلف تأثیر بگذارد.

به لطف بلوغ مغز و ارتباطاتی که بین اعصاب بدن و نورون ها سازماندهی شده است، جنین در 12 هفتگی شروع به انجام حرکات هماهنگ می کند. دستش را جمع می کند، دهانش را باز می کند و می بندد. کبد به تولید سلول‌های خونی ادامه می‌دهد، اما اکنون مغز استخوان در انجام وظیفه‌اش کمک می‌کند، که در بدو تولد و در طول زندگی، این مأموریت را به طور کامل انجام خواهد داد.

در هفته 14 آمنوره بند ناف از یک سیاهرگ تشکیل شده است که اکسیژن و مواد مغذی را به نوزاد می رساند و دو شریان که مواد زائد از طریق آنها تخلیه می شود. جفت که بستری واقعی برای تبادلات جنین و مادر است، وظیفه فیلتر کردن تمام مواد مغذی ارائه شده توسط رژیم غذایی مادر آینده را بر عهده دارد تا بتواند آنچه را که برای رشد کودک نیاز دارد، فراهم کند.

بدن مادر در هفته ۱۲ بارداری

در هفته 12 بارداری حالت تهوع بارداری تقریباً به طور کامل از بین رفته است. با این حال، آنها گاهی اوقات بیش از سه ماهه اول باقی می مانند، اما فقط پس از هفته 20 بارداری پاتولوژیک در نظر گرفته می شوند. خستگی ممکن است هنوز وجود داشته باشد، اما باید با شروع سه ماهه دوم کاهش یابد.

در ماه سوم بارداری، شکم به رشد خود ادامه می دهد، قفسه سینه سنگین تر می شود. در این مرحله هیچ چیز نگران‌کننده‌ای نیست، اما مراقب افزایش وزن بیش از حد باشید که می‌تواند به جنین آسیب برساند و روند بارداری و زایمان را به خطر بیندازد.

تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون در هفته دوازدهم بارداری (14 WA)، منجر به ترشحات بیشتر واژن می شود. در صورت وجود ترشحات مشکوک واژن (از نظر رنگ یا بو) توصیه می شود برای درمان عفونت احتمالی واژن در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود.

بیشتر ترشحات واژن در دوران بارداری

کدام غذاها را در هفته 12 بارداری بخوریم؟

در ماه 2 بارداری، کلسیم برای تشکیل اسکلت و دندان های کودک ضروری است. برای اطمینان از دریافت کلسیم کافی برای جنین، مادر آینده باید روزانه 1200 میلی گرم تا 1500 میلی گرم کلسیم دریافت کند. کلسیم البته در محصولات لبنی (شیر، پنیر، ماست) و همچنین در غذاهای دیگر یافت می‌شود.

بنابراین در هفته 14 آمنوره (12 SG)، به زنان باردار توصیه می شود که پنیر بخورند، اما نه هر پنیری… پنیرها باید پاستوریزه شوند تا از خطر آلودگی به لیستریوز یا توکسوپلاسموز جلوگیری شود. پاستوریزه شدن شیر عبارت است از حرارت دادن آن تا حداقل 72 درجه برای مدت کوتاهی. این به شدت رشد باکتری لیستریا مونوسیتوژنز (مسئول لیستریوز) را محدود می کند. حتی اگر خطر ابتلا به آن کم باشد، نباید عواقب جدی احتمالی برای جنین را نادیده گرفت. در مورد توکسوپلاسموز، این بیماری ناشی از یک انگل است: توکسوپلاسما گوندی.

ممکن است در محصولات غیر پاستوریزه وجود داشته باشد. بیشتر در مدفوع گربه یافت می شود. به همین دلیل است که میوه ها و سبزیجات نباید کثیف باشند و باید با دقت شسته شوند. توکسوپلاسموز همچنین می تواند با خوردن گوشت نیم پز منتقل شود. با ابتلا به توکسوپلاسموز، مادر آینده می تواند آن را به جنین منتقل کند که باعث ناهنجاری ها و اختلالات خطرناک در جنین می شود. برخی از زنان باردار نسبت به توکسوپلاسموز مصون هستند. آنها این را به لطف آزمایش خون در ابتدای بارداری می دانند.

کدام غذاها را در هفته 12 بارداری بخوریم؟

🟩توصیه هایی برای هفته دوازدهم بارداری🟩

آیا معاینه دندان انجام داده اید؟ اگر نه، به یاد داشته باشید که این یک ویزیت ضروری است، درست مانند ویزیت های متخصص زنان، و باید هر 2 تا 3 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید. التهاب دندان ها و لثه ها در دوران بارداری شایع است. بنابراین مراقبت از بهداشت دهان و دندان ضروری است. فراموش نکنید که به دندانپزشک بگویید که در انتظار بچه دار شدن هستید تا در صورت نیاز، بی حسی موضعی تجویز کند و هر مداخله ای را بعد از هفته 12 بارداری به تعویق بیندازد.

در سه ماهه اول بارداری، تعیین تاریخ شروع بارداری و تشخیص حاملگی احتمالی چند قلو یا حاملگی خارج از رحم امکان پذیر می شود. این یک مداخله کاملا بی ضرر و بدون درد است که به لطف سونوگرافی به شما این امکان را می دهد که برای اولین بار کودک خود را ببینید و بعداً جنسیت کودک خود را بدانید. این یک لحظه بسیار تکان دهنده است که برای تعیین تاریخ زایمان استفاده خواهد شد. این اکو همچنین به شما امکان می دهد دست، پا، ستون فقرات، معده و مثانه کودک خود را ببینید.

این معاینه همچنین زنده ماندن جنین را با استفاده از ضربان قلب بررسی می کند و ضخامت نوکال را اندازه گیری می کند، ناحیه ای که در پشت گردن قرار دارد و نشانگر مشکلات ژنتیکی احتمالی مانند سندرم داون یا ترنر در نظر گرفته می شود. هنگامی که ضخامت بیش از 3 میلی متر باشد (اندازه گیری طبیعی در نظر گرفته شده در هفته 12 است)، ممکن است خطر تریزومی 21 وجود داشته باشد. سپس متخصص زنان می تواند به مادر پیشنهاد کند که آمنیوسنتز از هفته 15 یا بیوپسی کوریونی برای تایید تشخیص انجام دهد.

مقالات دیگر: غربالگری سه ماه اول

دکتر آزاده مکری

با بیش از ده سال فعالیت تخصصی و انجام بیشمار سونوگرافی و ارائه خدمات تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی

تمرکز بر ارائه خدمات فوق تخصصی سونوگرافی های زنان، جنین، پستان و اطفال بوده ولی کلیه سونوگرافی های بانوان و رادیوگرافی های ساده و رنگی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع