سونوگرافی بافت های سطحی بدن

سونوگرافی بافت های سطحی بدن

عناصر سطحی شامل اعضایی مانند بافت زیر پوستی ، غدد تیروئید غدد بزاقی و پستان ها است.

سونوگرافی با پروپ هایی که با فرکانس های فوق العاده بالای صوت کار می کنند ، امکان بررسی عناصر سطحی را فراهم آورده است.

سونوگرافی بافت های سطحی

سونوگرافی تیروئید

غدد تیروئید و سایر غدد بدن می توانند دچار تومورهای توپر یا کیستی شوند. سونوگرافی در تشخیص تومورهای توپر از کیست ها،بسیار کمک کننده است. روش مناسب سونوگرافی از غده تیروئید،تصویر برداری با پروب های دارای فرکانس زیاد است. این موضوع به خاطر سطحی بودن غده،ساختاریکنواخت بافتی، وساختمان های اطرافو لندمارک های آناتومی آن است که به وضوح مشاهده ی شود.

هیچ گونه آمادگی خاصی برای سونوگرافی ناحیه گردن و بافت تیروئید مورد نیاز نیست.

 آناتومی طبیعی و تکنیک سونوگرافی

غدد تیروئید و ساختمان های اطراف آن شامل ناحیه غدد لنفاوی، شریان کاروتید و ورید جوگولار عضلات STRAP تراشه و مری، ابتدا به صورت عرضی بررسی شده و سپس در پلان های طولی مورد بررسی قرار می گیرند.

اندازه وشکل تیروئید متغیر است؛ در افراد لاغر،نازک تر و طویل تر است.حداکثر قطر قدامی تیروئید طبیعی، حدود 2 سانتی متر است.

ناحیه زیرین فکی

آناتومی طبیعی و تکنیک سونوگرافی

فضای تحت فکی در قسمت تحتانی خارجی عضله میلوهیوئید قراردارد؛ومحتویات اصلی آن شامل غده بزاقی تحت فکی و غدد لنفاوی است.

هیچگونه غده لنفاوی در داخل غده تحت فکی وجود ندارد؛ و غده لنفاوی در اطراف آن قرار دارد. غده تحت فکی دارای کپسول است و به صورت اکوژن یکنواخت دیده می شود.مجاری داخل غده ای به صورت خطوط کوتاه اکوژن دیده می شوند. غده تحت فکی، دارای ترشحات مخلوط سروزی و موکوسی است؛و برخلاف غده پاروتید،حاوی چربی قابل توجه نیست. در افراد طبیعی ممکن است این مجرا با قطر یک میلی متر در بین دوعضله دیده شود؛اما در شرایطی که دچار انسداد شود،  به راحتی دیده می شود. ورید زبانی نیز در همین مسیر عبور می کند و نبایستی با مجرا شود.

ناحیه تحت فکی را بایستی در مقطع طولی نیز مورد بررسی قرار داد. در قسمت خلفی گاهی اوقات دم پاروتید به فضای تحت فکی کشیده شده و در مجاورت قسمت خلقی غده تحت فکی قرار می گیرد.

شما می توانید برای مراجعه و مشاوره با دکتر آزاده مکری متخصص رادیولوژی و سونوگرافی در سونوگرافی خوب در تهران با شماره زیر تماس حاصل فرمایید . شماره ی تماس : 88566744

ناحیه پاروتید گونه

آناتومی سونوگرافی طبیعی و تکنیک

غدد پاروتید بزرگترین غدد بزاقی می باشند. پروپ بصورت عرضی در زیر لاله گوش و بر روی راموس مندیبل قرار داده می شود. غدد پاروتید به صورت بافت نرم سه گوش دیده میشود، این غده همچنین مساعد انفیلتراسیون چربی است که باعث افزایش اکوی بافتی می شود.

مقطع عرضی سونوگرافی غده پارتید،نشانگر بافت نرم و سه گوش غده پاروتید در بین شریان کاروتید خارجی در قسمت خلقی و راموس مندیل در قدام است.

مشاهده بخش عمقی پاروتید در سونوگرافی به علت محو شدن توسط مندیل ممکن است مشکل باشد.در اینگونه موترد ،موقعیت ورید و یا جابجایی آن کمک کننده است.

توده ای که در قدام ورید قرار دارد، در غده تحت فکی است. ضایعه ای که در خلف ورید باشد،در غده پاروتید است.

چون در دوران جنینی غده پاروتید در مراحل دیرتر دارای کپسول می شود؛بنابراین دارای غدد لنفاوی داخل غده ای است.غدد لنفاوی به صورت ضایعات هیپواکوی بیضوی و کوچک دارای هیل خطی هیپراکو و معمولا کمتر از 5 میلی متر دیده می شود. 2 درصد بیماران دارای غدد فرعی پاروتید هستند و این معمولا بالای مجرای استنسون و اغلب دوطرفه می باشند.

غدد فرعی شکل طویل و باریک داشته و مشخصات سونوگرافی آن شبیه غده پاروتید اصلی است. بعد از انجام سونوگرافی غده پاروتید ، پروپ را به صورت عرضی به طرف زاویه دهان چرخانده و ناحیه بوکال مورد بررسی قرار می گیرد.

دکتر آزاده مکری

با بیش از ده سال فعالیت تخصصی و انجام بیشمار سونوگرافی و ارائه خدمات تخصصی سونوگرافی و رادیولوژی

تمرکز بر ارائه خدمات فوق تخصصی سونوگرافی های زنان، جنین، پستان و اطفال بوده ولی کلیه سونوگرافی های بانوان و رادیوگرافی های ساده و رنگی

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع